KOMUNIKAT GENERALNEGO INSPEKTORA INFORMACJI FINANSOWEJ W SPRAWIE NIEBEZPIECZEŃSTW ZWIĄZANYCH Z WALUTAMI WIRTUALNYMI

KOMUNIKAT GENERALNEGO INSPEKTORA INFORMACJI FINANSOWEJ W SPRAWIE NIEBEZPIECZEŃSTW ZWIĄZANYCH Z WALUTAMI WIRTUALNYMI

KOMUNIKAT GENERALNEGO INSPEKTORA INFORMACJI FINANSOWEJ W SPRAWIE NIEBEZPIECZEŃSTW ZWIĄZANYCH Z WALUTAMI WIRTUALNYMI

KOMUNIKAT

GENERALNEGO INSPEKTORA INFORMACJI FINANSOWEJ

W SPRAWIE NIEBEZPIECZEŃSTW ZWIĄZANYCH Z WALUTAMI WIRTUALNYMI

 

Generalny Inspektor Informacji Finansowej zwraca uwagę na niepokojące zjawisko wykorzystywania obrotu wirtualnymi walutami, takimi jak Bitcoin (BTC), do działań przestępczych, między innymi w procederze prania pieniędzy.

Z uwagi na wzrastającą atrakcyjność tego typu walut, Generalny Inspektor Informacji Finansowej uprzedza potencjalnych klientów o ryzyku i nadużyciach związanych z obrotem walutami wirtualnymi.

Zgodnie z przyjętą nomenklaturą, waluty wirtualne stanowią jedną z form nieregulowanego pieniądza elektronicznego. Jednostki typu BTC mogą zostać zapisane na komputerze osobistym w formie pliku (portfela) lub być przetrzymywane w prowadzonym przez osoby trzecie zewnętrznym serwisie, zajmującym się przechowywaniem takich portfeli. Pozwala on na przechowywanie plików z kryptowalutą w komputerze, a także m.in. na pendrivie lub w telefonie komórkowym. Budowa waluty wirtualnej umożliwia także anonimowe posiadanie własności oraz transfery pieniężne. Zakupu wirtualnych walut można dokonać na dwa sposoby – nabywając je na specjalistycznej giełdzie lub od osoby prywatnej. Tymi środkami można płacić zarówno za realne dobra, jak i za usługi internetowe. Na świecie istnieje również możliwość nabywania jednostek BTC poprzez coraz bardziej rozpowszechnioną sieć bankomatów dedykowaną obrotowi tą walutą. W ostatnim okresie pojawiły się one m.in. w takich krajach jak Kanada, USA, Słowacja, Finlandia, Hongkong. Również w Polsce rośnie popularność tego typu walut wirtualnych, tym bardziej, że nie wymagają one pośrednictwa banków w celu realizacji ich transferu, co zapewnia istotny stopień anonimowości osób uczestniczących w transakcjach, ale nie zabezpiecza ich praw.

Zwraca uwagę kształtowanie się kursu omawianej waluty, która pomimo spadku
w kolejnych fazach jej notowań na rynku walutowym odrabia straty, co może wskazywać
na rosnący popyt na nią pomimo spekulacyjnego charakteru BTC.

W Polsce w 2013 r. odnotowano znaczący wzrost zainteresowania omawianą walutą. Z biegiem czasu powstaje coraz więcej podmiotów gospodarczych, które akceptują zapłatę w BTC za towar lub świadczone usługi. Intensywny rozwój BTC kreuje określony rynek w ramach ogólnie rozumianej globalizacji gospodarek światowych.

bip

Informacje o publikacji dokumentu

 
Data utworzenia: 10.07.2014 Data publikacji: 10.07.2014 14:28 Data ostatniej modyfikacji: 19.11.2015 10:37
Autor: Departament Informacji Finansowej Osoba publikująca: Wojciech Ryżowski Osoba modyfikująca: Anna Grzechnik-Wołosiuk