«Powrót

Konferencja Naukowa - Sympozjum pn. „Budżet zadaniowy w jednostkach realizujących zadania z zakresu rolnictwa i środowiska”

Konferencja Naukowa - Sympozjum pn. „Budżet zadaniowy w jednostkach realizujących zadania z zakresu rolnictwa i środowiska”

Konferencja Naukowa - Sympozjum pn. „Budżet zadaniowy w jednostkach realizujących zadania z zakresu rolnictwa i środowiska”

 

 
W dniu 23 listopada br. w sali Senatu Pałacu Rektorskiego Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego odbyła się Konferencja Naukowa pn. „Budżet zadaniowy w jednostkach realizujących zadania z zakresu rolnictwa i środowiska"*, zorganizowana przez Katedrę Polityki Europejskiej, Finansów Publicznych i Marketingu SGGW przy współudziale Ministerstwa Finansów. Sympozjum umożliwiło wymianę poglądów i doświadczeń pomiędzy praktykami realizującymi zadania w ramach funkcji 12. Środowisko oraz funkcji 21. Polityka rolna i rybacka, środowiskiem naukowym a Ministerstwem Finansów, co do stanu wdrażania budżetu zadaniowego w Polsce, jego zasad a także planów na przyszłość.Zdjęcie nr 1
 
Inauguracji spotkania dokonali Jego Magnificencja Rektor SGGW prof. dr hab. Alojzy Szymański oraz Dziekan Wydziału Nauk Ekonomicznych prof. dr hab. Bogdan Klepacki wraz z Panią dr Martą Postułą - Dyrektorem Departamentu Reformy Finansów Publicznych Ministerstwa Finansów i prof. dr hab. Marianem Podstawką.
 
Pierwszy wykład pt. „Nowoczesne zarządzanie wydatkami publicznymi" wygłosił prof. dr hab. Marian Podstawka przedstawiając nową koncepcję budżetu zadaniowego, polskie doświadczenia dotyczące budżetowania zadaniowego, w szczególności na przykładzie wybranych agencji działających w sektorze rolnym, jako zaczątek do dyskusji nad budżetem zadaniowym w Polsce.
 
Następnie głos zabrała Pani dr Marta Postuła, która przedstawiła stanowisko wobec nowej koncepcji budżetu zadaniowego, zaprezentowanej przez przedmówcę a także dokonała prezentacji pt. „Budżet zadaniowy – najnowsze rozwiązania". Wystąpienie poświęcone było m.in. omówieniu ewolucji jaka dokonała się od 2008 r. we wdrażaniu budżetu zadaniowego w Polsce, jego zasadach, układzie funkcjonalnym a także przepisach. Ponadto zaprezentowany został stan zaawansowania reformy, plany na przyszłość oraz środki konieczne do osiągnięcia zamierzonego celu.
 
Trzeci referat pt. „Budżet zadaniowy – Przygotowania w Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska" wygłosił Pan Tomasz Kielar – Dyrektor Biura Dyrektora Generalnego Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, w którym przedstawił m.in. działania podejmowane w GDOŚ w celu usprawnienia planowania i wykonywania wydatków w układzie zadaniowym a także napotkane problemy i ryzyka w tym obszarze.Zdjęcie nr 2
 
Drugi Panel Konferencji rozpoczęła z Brukseli - w drodze wideokonferencji Pani Aleksandra Szelągowska – Dyrektor Departamentu Finansów Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, prezentując temat pt. „Wdrażanie budżetu zadaniowego w rolnictwie". Przedstawiona została struktura budżetu zadaniowego w rolnictwie, jego powiązanie z dokumentami strategicznymi a także plany na przyszłość co do wykorzystania tego instrumentu w ramach Wspólnej Polityki Rolnej realizowanej w Polsce.
 
Kolejnym prelegentem była Pani dr hab. Iwona Kowalska, która wygłosiła referat pt. „Rola uczelni wyższych w przygotowaniu kadr do wdrażania budżetu zadaniowego". Poświęcony był on przedstawieniu trzeciej misji uczelni, jaką jest relacja z sektorem przedsiębiorstw, relacja z sektorem publicznym oraz relacja z sektorem pozarządowym, a co z tym się wiąże przewagi konkurencyjnej uczelni w przygotowywaniu przyszłych kadr, w tym również w zakresie budżetowania zadaniowego.
 
Ostatnią prezentację pt. „Środowisko w budżecie zadaniowym" przedstawiła Pani Beata Rudzka – Zastępca Dyrektora Departamentu Reformy Finansów Publicznych, Koordynator Krajowy Budżetu Zadaniowego, zapoznając zgromadzonych gości z pozytywnymi jak również negatywnymi tendencjami zmian w zakresie struktury układu funkcji 12. Środowisko i stosowanych dla niej mierników. Przedstawione zostały również najistotniejsze wyzwania a także zadania jakie pozostają do zrealizowania w najbliższej przyszłości w ramach wdrażania budżetu zadaniowego.
 
Po części przeznaczonej na dyskusję, podsumowania i zamknięcia Konferencji dokonał prof. dr hab. Marian Podstawka podkreślając, iż „(...) mówców było wielu, każdy mówił co innego i każdy trafił w sedno". Prof. Podstawka wskazał na przewagę budżetu zadaniowego nad budżetem tradycyjnym w szczególności w zakresie dotyczącym części efektywnościowej wydatkowania środków a także na fakt, iż jest on na etapie kształtowania się a wszyscy interesariusze wciąż go się uczą.
 
* Konferencję zrealizowano przy wsparciu z projektu systemowego pn. „Wsparcie przygotowania i wdrożenia budżetu zadaniowego na poziomie centralnym w latach 2008-2012", współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
«Powrót