«Powrót

Przegląd budżetowania zadaniowego w Polsce – prezentacja raportu OECD podczas spotkania Grupy Roboczej Dyrektorów Budżetowych OECD

Przegląd budżetowania zadaniowego w Polsce – prezentacja raportu OECD podczas spotkania Grupy Roboczej Dyrektorów Budżetowych OECD

Przegląd budżetowania zadaniowego w Polsce – prezentacja raportu OECD podczas spotkania Grupy Roboczej Dyrektorów Budżetowych OECD

 

Uprzejmie informujemy, że w dniach 9-10 listopada 2011 r. w Paryżu odbyło się VII Doroczne Spotkanie Sieci Dyrektorów Budżetowych OECD ds. Efektywności i Wyników (VII Annual Meeting of OECD Senior Budget Officials Network on Performance and Results), które poświęcone było m.in. prezentacji polskich osiągnięć w zakresie planowania w układzie zadaniowym.
 
Rysunek nr 1Od momentu akcesji do OECD Polska aktywnie uczestniczy w działaniach Organizacji, w tym w pracach Grupy Roboczej Dyrektorów Budżetowych OECD, która stanowi forum współpracy i wymiany doświadczeń państw członkowskich w zakresie metod poprawy efektywności i skuteczności alokacji zasobów oraz zarządzania w sektorze publicznym.
 
Doceniając aktywne uczestnictwo Polski w pracach Organizacji oraz dotychczasowe osiągnięcia związane z wdrażaniem budżetowania zadaniowego, w 2010 r. Ministerstwo Finansów zaproszono do uczestnictwa w realizowanym przez OECD międzynarodowym projekcie poświęconym przeglądowi i analizie komparatystycznej procesów budżetowych w wybranych państwach. Wynikiem prawie dwuletniej współpracy jest raport pt. „Budżetowanie zadaniowe w Polsce: Przegląd OECD" (Performance budgeting in Poland: An OECD Review), który został zaprezentowany 10 listopada 2011 r. podczas VII Dorocznego Spotkania Sieci Dyrektorów Budżetowych OECD ds. Efektywności i Wyników.
 
Raport ten opracowany został przez ekspertów OECD na zlecenie i we współpracy z Ministerstwem Finansów oraz wybranymi jednostkami sektora finansów publicznych w Polsce. W ramach przeglądu dokonano przekrojowej analizy kwestii strategicznych, instytucjonalnych i technicznych dotyczących procesu wdrożenia oraz głównych założeń  budżetu zadaniowego w Polsce.
 
Zdjęcie nr 2Podczas sesji poświęconej prezentacji raportu przedstawiciele OECD omówili jego główne tezy oraz wynikające z nich rekomendacje, poświęcone poszczególnym etapom procesu budżetowego w Polsce, w tym m.in.: przygotowaniu, zatwierdzeniu i wykonaniu budżetu, jak również sprawozdawczości, rachunkowości, audytowi i kontroli. W trakcie dyskusji Pani dr Marta Postuła omówiła także aktualny stan prac i postępy we wdrażaniu budżetu zadaniowego w Polsce.
 
Ponadto, podczas spotkania dyskutowane były także kwestie dotyczące roli oraz możliwości wykorzystania przeglądów wydatków w ramach konsolidacji finansów publicznych, jak również zagadnienie zakresu prezentacji informacji o efektywności w dokumentach budżetowych.
«Powrót