«Powrót

Notatka z XXIV spotkania audytorów wewnętrznych jednostek sektora finansów publicznych w dniu 26 kwietnia 2012 r.

Notatka z XXIV spotkania audytorów wewnętrznych jednostek sektora finansów publicznych w dniu 26 kwietnia 2012 r.

Notatka z XXIV spotkania audytorów wewnętrznych jednostek sektora finansów publicznych w dniu 26 kwietnia 2012 r.

W ramach kontynuacji wspólnej inicjatywy Departamentu Audytu Sektora Finansów Publicznych oraz Stowarzyszenia Audytorów Wewnętrznych IIA Polska w dniu 26 kwietnia 2012 r. w Ministerstwie Finansów odbyło się kolejne spotkanie z audytorami wewnętrznymi jednostek sektora finansów publicznych. Spotkanie poprowadziła Pani Agnieszka Giebel, Dyrektor Departamentu Audytu Sektora Finansów Publicznych, Stowarzyszenie Audytorów Wewnętrznych IIA Polska reprezentował Pan Sebastian Burgemejster, Członek Zarządu Stowarzyszenia.
Prezentację pt. Rola budżetu zadaniowego w systemie kształtowania i oceny sprawności zarządzania jednostkami sektora finansów publicznych przedstawił Pan Artur Bartoszewicz - Wykładowca, Trener, Doradca ds. funduszy europejskich, Ekspert ds. budżetu zadaniowego, Autor publikacji naukowych w tematyce planowania i programowania wieloletniego oraz budżetowania zadaniowego, Prezes Polskiego Stowarzyszenia Ekspertów
i Asesorów Funduszy Unii Europejskiej.
Rozpoczynając prelekcję Pan Artur Bartoszewicz omówił nowoczesne podejście do zarządzania finansami publicznymi zakładając, m. in., że Państwo opiera się na umowie społecznej, w ramach której część dóbr i usług nie jest świadczona przez obywateli na własny rachunek, a obecność Państwa w życiu społeczności ograniczone powinno być do zasady gwarantowania większej sprawności w dostarczaniu dóbr i usług przez Państwo. Zapewnienie możliwości dostarczania dób i usług wymaga poboru dochodów publicznych, których wydatkowanie powinno bezwzględnie spełniać zasadę: na co zostało pobrane na to wydajemy. Sprawne wydawanie wymaga zarządzania, tj. określenia jednoznacznych funkcji państwa, zidentyfikowania potrzeb i problemów, celów i rezultatów, zadań i podzadań, zasad monitoringu i ewaluacji oraz metod kontroli przyjętego systemu zarządzania.
Przyjmując taki punkt widzenia odchodzimy od administrowania przy użyciu rocznego narzędzia budżetowego o niskiej użyteczności zarządczej, które nie gwarantuje oceny celowości ponoszonych wydatków i ich skuteczności oraz od kierowania w stylu biurokratycznym w oparciu o dominację i podporządkowanie. Naszym celem jest aktywne zarządzanie oparte na analizie informacji rynkowej i potrzeb społecznych, wdrożenie menadżerskich metod zarządczych akceptujących konkurencję i współpracę w ramach systemu administracji publicznej, a także wywoływanie zmian w kierunku osiągania postulowanych efektów i rezultatów z działań administracji publicznej na rzecz obywatela i społeczeństwa.
Następnie prelegent omówił podejście metodyczne do konstruowania budżetu zadaniowego, (definicje, strukturę budżetu zadaniowego, zasady jej konstruowania, w tym wyznaczanie celów, monitoring i ewaluację mierników oraz konstruowanie klasyfikacji zadaniowej pod narzędzia zarządcze dedykowane administracji).
Szczególnie interesującym zagadnieniem jest rola audytora w systemie budżetowania zadaniowego i kontroli zarządczej, która polegać ma przede wszystkim na:
  1. wspieraniu kształtowania w jednostce dobrych praktyk i weryfikowaniu spójności z przyjętą przez Ministerstwo Finansów metodyką,
  2. kształtowaniu w jednostce kierunków i trendów umożliwiających przejście do pełnego wdrożenia narządzi zarządczych,
  3. wspieraniu jednostki w tworzeniu analiz ryzyk, kształtowaniu nowych procedur zarządczych, określaniu związków i relacji w jednostce między stosowanymi narzędziami kontrolno-zarządczymi.
Problem integracji budżetu zadaniowego z kontrolą zarządczą Pan Artur Bartoszewicz proponuje rozwiązać w następujący sposób:
  • oddzielnie – przy wąskim i fasadowym wdrażaniu.
  • razem – po modyfikacji zbliżającej budżet zadaniowy do logiki zarządczej w jaką wpisana jest obecnie kontrola zarządcza.
Na zakończenie prezentacji Pan Artur Bartoszewicz przedstawił rekomendacje dotyczące wdrażania budżetu zadaniowego oraz postulowane kierunki zmian zwiększające użyteczność dotychczas wprowadzanych rozwiązań w obszarze reformy finansów publicznych
Na zakończenie Pani Dyrektor Agnieszka Giebel poinformowała uczestników o zmianie terminu następnego spotkania. Ze względów niezależnych od organizatorów spotkanie odbędzie się w przedostatni czwartek maja, tj. w dniu 24 maja br. Informacja o spotkaniu wraz z arkuszem zgłoszeniowym zostanie opublikowana w dniu 14 maja br.
 
bip

Informacje o publikacji dokumentu

 
Data utworzenia: 24.07.2012 Data publikacji: 24.07.2012 12:08 Data ostatniej modyfikacji: 12.12.2017 14:32
Autor: Departament Audytu Sektora Finansów Publicznych Osoba publikująca: Monika Kos Osoba modyfikująca: Wojciech Jóźwicki
Rejestr zmian
«Powrót