«Powrót

Asystent Granica – aplikacja przyjazna dla obywateli

Asystent Granica – aplikacja przyjazna dla obywateli

Asystent Granica – aplikacja przyjazna dla obywateli

Grafika promująca aplikacje mobilną Asystent granica - na pierwszym planie funkcjonariusz celny i straży granicznej na tle przejścia granicznego
  • Asystent Granica to wirtualny przewodnik po wszystkich przejściach granicznych w Polsce.
  • Aplikacja zwyciężyła w konkursie na najlepsze zrealizowane usługi, przydatne dla obywateli.

Wyboru dokonała Akademia Zarządzania Instytucjami Publicznymi, która działa przy Krajowej Szkole Administracji Publicznej im. Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego (KSAP). Konferencja podsumowująca drugą edycję konkursu odbyła się w KSAP 13 grudnia 2016 r.

Wygodna aplikacja dla przekraczających granicę

„Asystent Granica" jest wirtualnym przewodnikiem po drogowych, lotniczych, kolejowych, morskich i pieszych przejściach granicznych. Zadaje pytania użytkownikowi i na podstawie odpowiedzi na nie wskazuje np. jakie dokumenty powinien posiadać ze sobą podróżny i jaką trasą/pasem przekroczy granicę. Podróżny dowie się też, co może przewozić przez granicę i w jakich ilościach. Informacje są dostosowane indywidualnie w zależności od wybranego kierunku podróży, środka transportu czy przejścia granicznego. Aplikacja uwzględnia też obywatelstwo podróżnego.

Dzięki temu jest to interaktywne narzędzie, które pozwala na przygotowanie się do wszelkich formalności wymaganych przy odprawie celnej i granicznej. W jednym miejscu użytkownik ma pełne informacje dostarczane wspólnie przez dwie służby (Służbę Celną i Straż Graniczną).

Zrzut ekranowy aplikacji mobilnej Asystent Granica

Duże zainteresowanie asystentem

Bezpłatną aplikację mobilną opublikowano przed Światowymi Dniami Młodzieży w Krakowie w lipcu 2016 r. Wersja na urządzenia mobilne z najpopularniejszymi systemami operacyjnymi (iOS, Android, Windows Phone) jest dostępna w sklepach poszczególnych systemów (linki otwierają nowe okna w innych serwisach - App Store, Google Play, Windows Phone Store) w polskiej, angielskiej, francuskiej, hiszpańskiej, niemieckiej, rosyjskiej i włoskiej wersji językowej. Wersja przeglądarkowa znajduje się w serwisie www.granica.gov.pl (link otwiera okno w innym serwisie).

Aplikacja przeglądarkowa i mobilna cieszy się niesłabnącym powodzeniem wśród użytkowników. Ma ok. 1,7 tys. wywołań w przeglądarkach internetowych miesięcznie oraz ok. 2 tys. pobrań przez odbiorców mobilnych.

„Asystenta Granica" stworzył zespół funkcjonariuszy celnych z Departamentu Służby Celnej Ministerstwa Finansów, izb celnych granicznych w Białej Podlaskiej, Białymstoku, Olsztynie, Przemyślu oraz w Warszawie a także funkcjonariuszy Straży Granicznej. Prace techniczne nad aplikacją i rozbudową serwisu realizowała grupa informatyków z Izby Celnej w Białymstoku.

Zdjęcie grupowe twórców aplikacji mobilnej Asystent Granica – funkcjonariuszy celnych i straży granicznej

Podróżnych wspiera też aplikacja „Mobilna Granica"

„Asystent Granica" to już druga innowacyjna i bezpłatna aplikacja, która ułatwia przekraczanie granicy. Służba Celna już w 2014 r. udostępniła bowiem aplikację „Mobilna Granica". Dzięki niej podróżni sprawdzą m.in.

  • mapę z wizualizacją drogi do przejścia,
  • czas oczekiwania na wjazd na przejście,
  • liczbę otwartych pasów ruchu,
  • obrazy z kamer,
  • wiadomości, które dotyczą wybranego przejścia,
  • prognozę pogody.

Pozwala to na zaplanowanie i wybór najdogodniejszego przejścia granicznego. Jest też dostępna wersja na zegarki typu Smart Watch oparte na systemach Watch OS 2 oraz Android Wear.

***

Do finału konkursu zakwalifikował się również inny przedstawiciel resortu finansów. Urząd Skarbowy w Żorach zdobył uznanie za praktykę pod nazwą: „Inicjowanie wniosków o zmianę decyzji ostatecznych w zakresie udzielania ulg w spłacie zobowiązań podatkowych poprzez dalsze rozłożenie zadłużenia na raty".

«Powrót