«Powrót

Debata medialna o szarej strefie

Debata medialna o szarej strefie

Debata medialna o szarej strefie

Wiceminister finansów Wiesław Jasiński przemawia podczas debaty medialnej 27.10.2016 r. w MF

Działania kontroli skarbowej wymierzone w szarą strefę przyniosły w tym roku już ponad 1,5 mld zł. Między innymi o coraz skuteczniejszym działaniu służb skarbowych oraz dalszych planach na ograniczanie szarej strefy debatowali w Ministerstwie Finansów 27 października 2016 r. przedstawiciele branż szczególnie zagrożonych szarą strefą oraz mediów.

Wiceminister finansów Wiesław Jasiński podkreślił sukcesy kontroli skarbowej. W pierwszych trzech kwartałach 2016 roku, które pozwoliły zwiększyć wpływy do budżetu o ponad 78 proc. w porównaniu z tym samym okresem 2015 roku (wzrost z 870 mln do ponad 1,552 mld zł). Minister Jasiński wspomniał też o pracach nad przyjętym przez rząd pakietem uszczelniającym pobór VAT oraz nad pakietem przewozowym, który ma umożliwić monitorowanie przewozu towarów. Odniósł się również do wprowadzonych zmian instytucjonalnych, m.in. do powołania Krajowej Administracji Skarbowej oraz zmian w Ministerstwie Finansów, które mają wzmocnić jednostki analityczne resortu.

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele branż najbardziej zagrożonych oszustwami podatkowymi, którzy mogli podzielić się swoimi doświadczeniami na temat zagrożeń spowodowanych przez nieuczciwą konkurencję – paliwowej, spirytusowej, tytoniowej, hazardowej i gastronomicznej: prezes Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego Leszek Wieciech, prezes Związku Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy Leszek Wiwała, menager ds. walki z szarą strefą z Philip Morris International Przemysław Dolski, członek Zarządu JTI Andrzej Lewandowski, dyrektor Biura Strategii Totalizatora Sportowego Sp. z o.o. Maciej Makuszewski, przewodniczący Prezydium Krajowej Rady Gastronomii i Cateringu Sylwester Cacek oraz partner PwC Tomasz Kassel.

Debata medialna stanowiła zapowiedź dużej konferencji, która zainauguruje drugą edycję raportu „Przeciwdziałanie Szarej Strefie w Polsce". Tym razem raport skupi się na analizie efektywności działań wymiaru sprawiedliwości skierowanych na walkę z szarą strefą.

Debatę prowadził dyrektor generalny Global Compact w Polsce Kamil Wyszkowski (Global Compact to inicjatywa Narodów Zjednoczonych, która zaleca firmom i innym organizacjom stosowanie w ich działalności podstawowych zasad m.in. z zakresu standardów pracy i zapobiegania korupcji).

W spotkaniu uczestniczyli dziennikarze m.in. PAP Media, Bloomberg News, RMF FM, Paliwa Płynne, Radio Dla Ciebie (RDC), Radio TOK FM, ISBnews, Gazety Wyborczej, Thomsonreuters, Polskiego Radia, polsatnews.pl, Onet.pl, Gazety Prawnej, tvn.pl i Rzeczpospolitej.

«Powrót