«Powrót

Deficyt w 2015 nie przekroczy 3% PKB – min. Szałamacha w liście do KE

Deficyt w 2015 nie przekroczy 3% PKB – min. Szałamacha w liście do KE

Deficyt w 2015 nie przekroczy 3% PKB – min. Szałamacha w liście do KE

W celu zapewnienia efektywnej komunikacji pomiędzy Ministerstwem Finansów (MF) a Komisją Europejską 28 stycznia 2016 r. minister finansów Paweł Szałamacha wysłał list do wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Valdisa Dombrovskisa oraz komisarza ds. gospodarczych i finansowych, podatków i cła Pierra Moscoviciego, w którym przedstawił najnowsze informacje na temat sytuacji gospodarczej i budżetowej Polski.

Minister Paweł Szałamacha poinformował, że według wstępnych szacunków Głównego Urzędu Statystycznego wzrost PKB wyniósł 3,6% PKB (w IV kwartale ubiegłego roku według szacunków MF wyniósł 3,8%). W połączeniu z najnowszymi danymi o deficycie budżetu państwa w 2015 roku, który nie przekroczy 47 mld zł i o wynikach samorządów za 11 miesięcy, pozwala to oczekiwać, że deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych nie przekroczy w 2015 r. 3% PKB.

Minister Szałamacha podkreślił, że celem rządu jest wspieranie wzrostu gospodarczego sprzyjającego włączeniu społecznemu (ang. inclusive growth) przy jednoczesnym utrzymywaniu deficytu sektora na poziomie poniżej 3% PKB. Zgodnie z projektem ustawy budżetowej w 2016 r. deficyt sektora wyniesie 2,8% PKB. W kolejnych latach nowe rozwiązania w zakresie polityki społeczno-gospodarczej będą implementowane w taki sposób, aby nie naruszyć stabilności finansów publicznych.

W związku z tym priorytetem Ministerstwa Finansów pozostaje poprawa ściągalności podatków. W tym celu przyjęte zostaną przez rząd następujące rozwiązania:

  • wprowadzenie klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania (General Anti-Avoidance Rule – GAAR),
     
  • obniżenie limitu na transakcje gotówkowe pomiędzy firmami – z 15 000  EUR na 15 000 PLN,
     
  • reforma administracji podatkowej i celnej – połączenie obu służb umożliwi ich lepszą współpracę,
     
  • wprowadzenie narzędzi informatycznych do wykrywania i zwalczania wyłudzeń podatku VAT.

W liście zapowiedziano również, że szczegóły średniookresowego programu działań fiskalnych zostaną przedstawione w kwietniowym Programie konwergencji. Aktualizacja 2016.

«Powrót