«Powrót

Już prawie 500 szkół przyłączyło się do Finansoaktywnych

Już prawie 500 szkół przyłączyło się do Finansoaktywnych

Już prawie 500 szkół przyłączyło się do Finansoaktywnych

Grafika promująca program Finansoaktywni
  • Do IV edycji programu edukacyjnego „Finansoaktywni" organizowanego przez Ministerstwo Finansów (MF) zgłosiło się już 476 szkół.
  • Wciąż można dołączyć do programu. Towarzyszy mu konkurs, w którym do wygrania są atrakcyjne nagrody.

„Finansoaktywni. Misja: Budżet. Ogarniamy wydatki" to program edukacyjny skierowany do uczniów siódmych klas szkół podstawowych, drugich i trzecich klas szkół gimnazjalnych oraz szkół ponadgimnazjalnych. Młodzież uczy się o różnych rodzajach budżetów, przychodach i wydatkach, oraz dlaczego warto płacić podatki. Uczniowie poznają także budżet partycypacyjny. Dowiedzą się o zasadach jego wykorzystywania, jak mogą wpływać na inwestycje w swojej okolicy oraz kto i w jaki sposób może zgłaszać swoje pomysły na dofinansowanie projektów.

IV edycja „Finansoaktywnych" rozpoczęła się 26 lutego. Do tej pory dołączyło do niej 476 szkół z całej Polski. Najwięcej z województwa mazowieckiego – 91 zgłoszeń, dolnośląskiego – 77 zgłoszeń i podkarpackiego – 49 zgłoszeń. Pierwszych 510 szkół otrzyma materiały edukacyjne w formie drukowanej, tj.: scenariusz lekcji dla nauczyciela oraz teczkę na materiały, 1 plakat edukacyjny, 4 zestawy po 20 kart do gry edukacyjnej, długopisy z logo programu, płytę CD z prezentacją PowerPoint i animowanym filmem edukacyjnym. Kolejne szkoły otrzymają zestaw w wersji elektronicznej. Wszystkie materiały zostały opracowane we współpracy ze specjalistami. Umożliwiają przekazanie wiedzy w przystępny i zrozumiały sposób. Programowi towarzyszy także konkurs, w którym do wygrania są atrakcyjne nagrody: drony dla uczniów i czytniki e-booków dla nauczycieli.

Jak wziąć udział w programie
Do programu „Finansoaktywni. Misja: Budżet. Ogarniamy wydatki" mogą zgłaszać się nauczyciele szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z całej Polski. Wystarczy, że wypełnią formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie internetowej www.finansoaktywni.pl (link otwiera nowe okno w innym serwisie). Na adres szkoły, w ciągu kilku dni, zostanie dostarczony pakiet bezpłatnych materiałów edukacyjnych, przygotowanych przez specjalistów MF we współpracy z metodykiem. Dostępnych jest 510 zestawów. W przypadku wyczerpania zapasów, możliwe jest pobranie materiałów w wersji elektronicznej ze strony www.

Etapy konkursu
W I etapie nauczyciel przeprowadza lekcję w oparciu o materiały z zestawu. Jest to element obowiązkowy przed przystąpieniem do konkursu. Następnie uczniowie, w maksymalnie trzyosobowych zespołach, opracowują projekt inwestycji w ich otoczeniu, mając do dyspozycji 100 tys. zł. Muszą też wypromować swój pomysł. Mogą to zrobić w dowolnej formie, np. wydać gazetkę szkolną z informacjami o projekcie, wyemitować audycję w radiowęźle lub stworzyć specjalną grupę na Facebooku.

Prace konkursowe można zgłaszać wypełniając formularz konkursowy na stronie programu www.finansoaktywni.pl (link otwiera nowe okno w innym serwisie). Zgłoszenia będą przyjmowane do 11 maja 2018 r.

W II etapie komisja konkursowa wybierze 10 najlepszych projektów. Zwycięzcy przyjadą do Warszawy, gdzie 14 czerwca br. odbędzie się uroczysty finał, podczas którego zaprezentują swoje prace oraz otrzymają nagrody. Spotkają się również z youtuberem Kamilem „Kaluchem" Kalińskim. W programie wycieczki jest również zwiedzanie Centrum Pieniądza NBP.

Dołącz do Finansoaktywnych
Więcej informacji o projekcie oraz materiały edukacyjne na stronie www.finansoaktywni.pl (link otwiera nowe okno w innym serwisie).
Jesteśmy też na Facebooku (link otwiera nowe okno w innym serwisie).

Informacji o programie udziela Monika Szczygieł, tel.: 664-904-604, e-mail: kontakt@finansoaktywni.pl
 

«Powrót