«Powrót

Konkurs MinFinTech otwarty. MF wybierze najlepszych programistów IT i CS

Konkurs MinFinTech otwarty. MF wybierze najlepszych programistów IT i CS

Konkurs MinFinTech otwarty. MF wybierze najlepszych programistów IT i CS

Uczestnicy drugiego etapu konkursu „MinFinTech
  • Premier Mateusz Morawiecki otworzył drugi etap konkursu Ministerstwa Finansów „MinFinTech" (Warszawa, 14-15 listopada 2017 r.).
  • Młodzi programiści mają miesiąc na stworzenie oprogramowania identyfikującego międzynarodowych oszustów VAT.
  • W programie nie brakowało spotkań, dyskusji i warsztatów z udziałem przedstawicieli resortu finansów.
  • Na laureatów konkursu czeka 150 tys. zł oraz propozycja pracy w spółce Aplikacje Krytyczne, gdzie pomogą Ministerstwu Finansów w zwalczaniu przestępczości podatkowej. Najlepszych poznamy już w grudniu.

„Uszczelnianie podatków to nie tylko legislacja i kontrole. To przede wszystkim analiza ogromnych wolumenów danych, analityka big data dużo bardziej zaawansowana niż w jakiejkolwiek firmie komercyjnej" tymi słowami wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki przywitał uczestników drugiego etapu „MinFinTech", czyli konkursu programistycznego zorganizowanego przez Ministerstwo Finansów, Krajową Administrację Skarbową i spółkę Aplikacje Krytyczne. Informatyczna rywalizacja ma wyłonić najlepszych specjalistów z sektora IT i CS, którzy będą mieli szansę dołączyć do zespołu analityków i programistów, na co dzień zwalczających wyłudzenia VAT (czyli tzw. Vatmanów).

Premier Mateusz Morawiecki wita się z jednym z uczestników konkursu „MinFinTech"

„Jestem zbudowany jakością waszej pracy. Jesteście niezwykle sprawni w tym co robicie i my też taką sprawność chcemy mieć u siebie. Wasze pomysły, waszą innowacyjność, najnowocześniejsze rozwiązania – jesteście w stanie nam to zaoferować" – powiedział podsekretarz stanu w MF Paweł Gruza.

Rywalizacja przeniosła się do Warszawy

Pierwszy etap konkursu miał miejsce podczas maratonu programowania, czyli hackathonu HackYeah, który odbył się w dniach 28-29 października 2017 r. w krakowskiej Tauron Arenie. Tym razem uczestnicy gościli w gmachu Ministerstwa Finansów, gdzie mieli okazję rozmawiać z urzędnikami, którzy na co dzień zmagają się z mafiami vatowskimi i próbami wyłudzeń podatków. Do dyspozycji programistów byli m.in. dyrektorzy: Maciej Kędzierski z Departamentu Informacji Finansowej, Norbert Sewruk z Biura Informacji Wewnętrznej, Jacek Góra z Departamentu Kontroli i Analiz Ekonomicznych, Wojciech Śliż z Departamentu Podatku od Towaru i Usług oraz Zbigniew Wiliński z Departamentu Poboru Podatków.

Z programistami rozmawiali również członkowie zarządu spółki Aplikacje Krytyczne, która dostarcza Ministerstwu Finansów i Krajowej Administracji Skarbowej narzędzia informatyczne pozwalające na szybkie identyfikowanie podatkowych oszustów. Prezes spółki Piotr Towarek podkreślił, że „szybkość i zwinność technologiczna jest bardzo istotna z punktu widzenia walki z oszustami podatkowymi." Pasjonaci programowania dopytywali m.in. o biznesową i techniczną stronę konkursu, ale najważniejszym tematem spotkania było praktyczne zastosowanie zawansowanej analityki do walki z wyłudzeniami państwowych pieniędzy.


Uczestnicy drugiego etapu konkursu „MinFinTech" uważnie słuchają informacji przekazywanych przez organizatorów

Uczestnicy konkursu otrzymali dwa zadania. Tym razem przygotują oprogramowanie identyfikujące międzynarodowe sieci powiązań biznesowych, wykorzystywane do fikcyjnego obrotu towarami i wyłudzeń zwrotu podatku przy pomocy karuzel VAT. Na autorów najlepszych rozwiązań czekają nagrody w wysokości 35 tys. złotych. Zdobywcy drugiego miejsca otrzymają 25 tys. zł, a trzeciego - 15 tys. zł. Każde zadanie będzie oceniane i nagradzane osobno – pula nagród to aż 150.000 zł.

Laureatów konkursu „MinFinTech" poznamy w grudniu. Najlepsi otrzymają propozycję pracy w spółce Aplikacje Krytyczne, gdzie tworzyć będą oprogramowanie służąc walce z podatkowymi oszustami. Ogłoszenie wyników konkursu i rozdanie nagród nastąpi do 20 grudnia 2017

«Powrót