«Powrót

List premiera Mateusza Morawieckiego do Laureatów i Finalistów konkursu MinFinTech

List premiera Mateusza Morawieckiego do Laureatów i Finalistów konkursu MinFinTech

List premiera Mateusza Morawieckiego do Laureatów i Finalistów konkursu MinFinTech

Szanowni Państwo,

Od pierwszego etapu konkursu MinFinTech, który zainaugurowaliśmy 28 października podczas krakowskiego hackathonu minęło półtora miesiąca. Cel Ministerstwa Finansów był jasny: odszukać i pozyskać rasowych asów cyberprzestrzeni. Następnie zaprosić ich do współpracy, by wspólnie chronić Polskę przed oszustami. Zadania przygotowane na MinFinTech miały stanowić poważne wyzwanie intelektualne i tak było. Wiem od jurorów, że wszyscy uczestnicy Konkursu wykazali się wybitnymi umiejętnościami programistycznymi oraz kreatywnością.

Od samego początku dokładaliśmy starań, by udział w MinFinTechu był atrakcyjną przygodą intelektualną na wielu płaszczyznach, począwszy od samych zadań poprzez wysokość nagród oraz perspektywy dla Laureatów i Finalistów. Przypuszczam, że każdy z tych elementów złożył się na Waszą decyzję o udziale w Konkursie. Powiem jednak wprost – liczę, że część z Was złapała „VATmanowego bakcyla" i dołączy do nas, aby wspólnie pracować dla Polski. Jesteście częścią świata algorytmów, informatyki, aplikacji… tej ogromnej siły, która jest katalizatorem cyfrowej transformacji i decyduje dziś o przyszłości państw. Polska potrzebuje takich ludzi jak Wy, armii VATmanów – specjalistów z sektora IT – którzy będą zawsze o krok przed mafiami i oszustami podatkowymi, żerującymi na wykluczonych cyfrowo państwach.

Efektem Waszej pracy są rozwiązania unikalne w skali Europy, a może i świata. Po ich wdrożeniu przez spółkę Aplikacje Krytyczne i Krajową Administrację Skarbową, Polska posiadać będzie najbardziej rozwinięte narzędzie do walki z oszustami, wykorzystujące zautomatyzowane procesy analityki big data. Już teraz na spotkaniach międzynarodowych przedstawiciele z innych państw dopytują się o projekt MinFinTech, który stał się synonimem nowoczesnej administracji skarbowej.

Wspólnymi siłami możemy zrealizować wiele innych pasjonujących projektów, także tych, które niektórzy oceniają jako nie do rozwiązania. Wierzę, że Wy udowodnicie, że się mylą.

Niezależnie od tego, czy zdecydujecie się dołączyć do drużyny VATmanów serdecznie Wam wszystkim dziękuję za udział w Konkursie i gratuluję Zwycięzcom. Udowadniacie, że Polska ma najlepszych programistów na świecie. Cieszę się, że dzięki Waszej obecności w obu etapach MinFinTech i przedstawionym rozwiązaniom, także administracja publiczna przekonała się o słuszności tego stwierdzenia.

Niezależnie od tego, czy przysłużycie się Polsce pracując dla Ministerstwa Finansów, czy będziecie działać poza administracją, owocem Waszej pracy będą nowoczesne, przełomowe rozwiązania.

Wiem, że jeszcze o Was usłyszymy i będziemy szczerze dumni.

Mateusz Morawiecki

«Powrót