«Powrót

MF wybrało najlepszych programistów do walki z podatkowymi przestępcami

MF wybrało najlepszych programistów do walki z podatkowymi przestępcami

MF wybrało najlepszych programistów do walki z podatkowymi przestępcami

  • Ministerstwo Finansów nagrodziło najlepszych informatyków i programistów, którzy uczestniczyli w prestiżowym konkursie „MinFinTech".
  • Laureaci otrzymali do podziału 150 tys. zł oraz tytuły „Vatmanów".
  • Wszyscy nagrodzeni mogą liczyć na zatrudnienie w spółce Aplikacje Krytyczne, która przygotowuje oprogramowanie do wykrywania nieprawidłowości podatkowych.

Jestem zbudowany zaangażowaniem i wiedzą uczestników „MinFinTech". Wysoki poziom merytoryczny pokazali już podczas pierwszego etapu na krakowskim hackathonie. Teraz udowadniają, ze obok pasji mają również gen państwowości i chcą aktywnie oraz z determinacją walczyć z podatkowymi mafiami"

– tak szef Krajowej Administracji Skarbowej Marian Banaś podsumował finałową galę konkursu „MinFinTech", która odbyła się 19 grudnia 2017 r. w Ministerstwie Finansów.

Jak przebiegał „MinFinTech"

Nowatorski w skali Europy konkurs, adresowany do środowiska IT i CS, powstał we współpracy Ministerstwa Finansów, Krajowej Administracji Skarbowej oraz spółki Aplikacje Krytyczne, która dostarcza MF i KAS technologię i oprogramowanie do szybkiego identyfikowania podatkowych oszustów.

Rywalizacja w konkursie „MinFinTech" rozpoczęła się już dwa miesiące temu w trakcie hackathonu HackYeah w Krakowie. Podczas tego maratonu dla programistów odbył się pierwszy etap konkursu. Blisko 2 tys. uczestników mogło wybrać zadanie opracowane przez MF i szukać oszustów VATowskich na portalach aukcyjnych. Najlepszych informatyków zaproszono do Warszawy, gdzie przystąpili do drugiego etapu rywalizacji w „MinFinTech".

Tym razem otrzymali do rozwiązania dwa zadania: merytoryczne, pozwalające ocenić kompetencje w obszarze finansów i podatków oraz techniczne, weryfikujące umiejętności czysto informatyczne. Pierwsze zadanie polegało na wyłowieniu nierzetelnych podatników, którzy znajdują się w zagranicznych rejestrach i prowadzą w kraju kilka czy kilkanaście firm. Kolejne wymagało stworzenia samouczącego się algorytmu, który będzie w stanie zestawiać ze sobą faktury sprzedażowe i zakupowe. Cel – wyłowienie pustych faktur i identyfikacja fałszywych transakcji.

„Oba zadania konkursowe okazały się dla uczestników dużym wyzwaniem. W kategorii biznesowej zadania rozwiązały trzy, a w technicznej – pięć z siedmiu zespołów. Oznacza to, że poprzeczkę postawiliśmy wysoko, co bynajmniej nie odstraszyło uczestników, ale ich zmobilizowało. Właśnie takich ludzi szukamy: młodych, zdolnych, niezłomnych w dążeniu do celu" – powiedział Piotr Towarek, prezes spółki Aplikacje Krytyczne.

Zwycięzcy „MinFinTech"

W konkursie zwyciężyły zespoły Testowa Drużyna (w kategorii biznesowej) oraz PPP (kategoria techniczna).

Laureaci „MinFinTech" oprócz nagród finansowych (pula wynosiła 150 tys. zł) otrzymali propozycję pracy w spółce Aplikacje Krytyczne. Dołączą tam do zespołu analityków i programistów, którzy na co dzień zwalczają wyłudzenia VAT.

Kategoria biznesowa:

  1. Testowa Drużyna (Jarosław Prochal, Michał Sikora, Łukasz Maj, Kamil Kapka, Paweł Muszyński, Zbigniew Wieczorek),
  2. PPP ­(Radek Rochmalski, Michał Maik, Karolina Suślik, Jacek Czarnecki, Marcin, Szołdrowski, Dima Boyko).
  3. Miszcze (Bartłomiej Michalski, Adrian Sołtys, Paweł Kozioł, Dawid Misiło).

Kategoria techniczna:

  1. PPP ­(Radek Rochmalski, Michał Maik, Karolina Suślik, Jacek Czarnecki, Marcin, Szołdrowski, Dima Boyko).
  2. Codeheroes (Maciej Ciołek, Maja Schaefer, Łukasz Kaźmierczak, Tomasz Cichociński).
  3. Testowa Drużyna (Jarosław Prochal, Michał Sikora, Łukasz Maj, Kamil Kapka, Paweł Muszyński, Zbigniew Wieczorek).

 

«Powrót