«Powrót

Minister Szałamacha spotkał się z wiceszefem MFW

Minister Szałamacha spotkał się z wiceszefem MFW

Minister Szałamacha spotkał się z wiceszefem MFW

Minister finansów Paweł Szałamacha udziela wywiadu polskim dziennikarzom po spotkaniu w Waszyngtonie z zastępcą dyrektora Davidem Liptonem (MFW).

Priorytety polskiego rządu w polityce makroekonomicznej i fiskalnej w najbliższych miesiącach i latach były tematem rozmowy ministra finansów Pawła Szałamachy z zastępcą dyrektora zarządzającego Międzynarodowym Funduszem Walutowym (MFW) Davidem Liptonem. Do rozmowy doszło 14 kwietnia br. podczas spotkania gubernatorów MFW i Banku Światowego (BŚ) w Waszyngtonie, które trwa w dniach 14-16 kwietnia 2016 r.  

„Mam wrażenie, że po stronie MFW mamy partnera, który rozumie wszystkie uwarunkowania i ryzyka, z którymi może się spotkać demokratyczny rząd. Rząd, który ma jednocześnie silną determinację, aby wiarygodnie zrealizować swój program, ale także nie zderzyć się z możliwościami finansowania kraju" – podkreślił minister Szałamacha po rozmowie z wiceszefem MFW.

W rozmowie z polskimi dziennikarzami w stolicy USA minister poinformował, że zapewnił Międzynarodowy Fundusz Walutowy o tym, że polski rząd prowadzi odpowiedzialną politykę finansową i rozkłada w czasie realizację obietnic wyborczych. „W pierwszym roku naszego rządu realizujemy bardzo kosztowny i ambitny program wsparcia rodzin. Pozostałe obietnice będziemy realizować krok po kroku w kolejnych miesiącach i latach" – powiedział Paweł Szałamacha i dodał, że zapewnienie bezpiecznego finansowania zobowiązań wobec Polaków traktuje jako swoje podstawowe zadanie. Jak dodał minister, plany przedstawione przez niego w Waszyngtonie Fundusz ocenił jako „logiczną ścieżkę".

Minister Paweł Szałamacha, jako gubernator Polski w MFW, uczestniczy w wiosennej sesji z udziałem ministrów finansów i prezesów banków centralnych krajów należących do MFW i BŚ. Dotyczą one globalnych wyzwań, które stoją przed obiema instytucjami.

«Powrót