«Powrót

Minister Szałamacha w Pekinie na spotkaniu AIIB

Minister Szałamacha w Pekinie na spotkaniu AIIB

Minister Szałamacha w Pekinie na spotkaniu AIIB

Uczestnicy spotkania AIIB, Pekin 25-26.06.2016 siedzą za stołem, w tle flagi państwowe

Minister finansów Paweł Szałamacha wziął udział w pierwszym dorocznym spotkaniu Rady Gubernatorów Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych (AIIB), które odbyło się w Pekinie w dniach 25-26 czerwca 2016 r. Polska jest pełnoprawnym członkiem Banku od 15 czerwca 2016 r., a minister Szałamacha pełni funkcję gubernatora z ramienia Polski.

Bank został utworzony z myślą o zapewnieniu finansowania rozbudowy infrastruktury w krajach Azji, gdzie potrzeby w tym zakresie są ogromne. Szacowane na 1 bilion USD rocznie do 2020 r., dotyczą szczególnie transportu, energetyki, zaopatrzenia w wodę i telekomunikacji.

Zdjęcie grupowe uczestników spotkania AIIB

Członkostwo Polski w tej instytucji może stać się jednym z istotnych narzędzi zwiększania aktywności międzynarodowej Polski, udziału w kreowaniu nowej globalnej architektury finansowej oraz wspierania ekspansji zagranicznej polskich podmiotów gospodarczych.

Minister Szałamacha przemawia na spotkaniu AIIB, Pekin 25-26 czerwca

Paweł Szałamacha w swoim wystąpieniu wyraził zadowolenie z rozpoczęcia działalności operacyjnej przez Bank i podjęcia finansowania pierwszych projektów inwestycyjnych. Minister zwrócił uwagę na wieloletnią tradycję obecności gospodarczej Polski w krajach Azji i potrzebę odbudowy tych więzi. Polska posiada możliwości wsparcia projektów w sektorze elektroenergetycznym, z wykorzystaniem niskoemisyjnych technologii spalania węgla. Polski minister wystąpił w trakcie ceremonii otwarcia jako jedyny przedstawiciel krajów spoza Azji.

Minister Szałamacha rozmawiał też z ministrem finansów Chin Lou Weiem o stosunkach dwustronnych i planach dalszej współpracy. Kilka dni wcześniej podpisano w Warszawie umowę międzyrządową dot. zwolnienia polskich przewoźników lotniczych z podatku VAT w Chinach. Polska przygotowuje także emisję obligacji na rynku chińskim nominowanych w juanach.

Spotkanie ministrów Polski i Chin

Fot. 1-3 Tomasz Skurzewski, fot. 4 Jolanta Iwanicka.

«Powrót