«Powrót

Minister Teresa Czerwińska na dorocznym spotkaniu gubernatorów AIIB

Minister Teresa Czerwińska na dorocznym spotkaniu gubernatorów AIIB

Minister Teresa Czerwińska na dorocznym spotkaniu gubernatorów AIIB

Minister T. Czerwińska na spotkaniu gubernatorów AIIB bierze udział w panelu dyskusyjnym
  • Podsumowanie ubiegłorocznej działalności i kierunki dalszego rozwoju to jedne z tematów sesji gubernatorów Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych (AIIB).
  • W spotkaniu, które odbyło się w dniach 25-26 czerwca br. w Mumbaju w Indiach uczestniczyła minister finansów prof. Teresa Czerwińska.

Udziałowcy AIIB (aktualnie 87 krajów, w tym Polska) podsumowali działalność banku w minionym roku oraz dyskutowali nad strategicznymi kierunkami dalszego rozwoju. Debaty dotyczyły obszarów ważnych dla działalności banku: transportu, zrównoważonego rozwoju miast czy mobilizacji środków finansowych na rozwój infrastruktury.

Minister Teresa Czerwińska uczestniczyła w panelu poświęconym powiązaniom (connectivity) krajów Azji oraz całego kontynentu z Europą i Afryką. Podkreśliła, że XXI w. jest okresem rosnącego znaczenia gospodarek azjatyckich, dlatego współcześnie rozwój połączeń powinien odbywać się nie tylko wewnątrz krajów, ale też ponad granicami, w skali globalnej. Polska znajduje się na przecięciu szlaków łączących Azję z Europą i chce być częścią planu rozwoju międzykontynentalnego "connectivity". Kolejne projekty infrastrukturalne w naszym kraju - porty morskie czy planowany centralny port komunikacyjny, będą rozwijane z uwzględnieniem połączeń z Azją. Minister podkreśliła znaczącą rolę AIIB we wspieraniu i zaspokajaniu infrastrukturalnych potrzeb poszczególnych krajów. Wyraziła nadzieję, że operacje banku będą się rozszerzać o projekty transgraniczne, bardziej skomplikowane, o istotnej wartości dodanej.

Minister Teresa Czerwińska spotkała się m. in. z prezesem AIIB Liqun Jinem oraz ministrem finansów Indii Piyushem Goyalem.

Więcej informacji na stronie AIIB (link otwiera nowe okno w innym serwisie).
 

«Powrót