«Powrót

Na Śląsku organizatorzy karuzeli podatkowej zatrzymani

Na Śląsku organizatorzy karuzeli podatkowej zatrzymani

Na Śląsku organizatorzy karuzeli podatkowej zatrzymani

Katowicki Wywiad Skarbowy wraz z funkcjonariuszami CBŚP zatrzymali organizatorów karuzeli podatkowej, którzy założyli około 60 podmiotów wystawiających fikcyjne faktury na terenie kraju i za granicą. Zabezpieczono środki finansowe w gotówce i na kontach w kwocie ponad 2 mln złotych. Uszczuplenia podatku VAT szacuje się na kwotę co najmniej 19 mln zł.Wywiad Skarbowy w Katowicach wraz z funkcjonariuszami CBŚP ujawnił nielegalny proceder polegający na posługiwaniu się fikcyjnymi fakturami i składaniu do urzędu skarbowego nieprawdziwych informacji w celu wyłudzenia nienależnego podatku VAT, bądź zaniżania podstawy opodatkowania. W sprawie ujawniono charakterystyczny mechanizm wypłacania zysku z karuzeli. Polegał on na wyprowadzaniu pieniędzy z łańcucha przez firmy amerykańskie lub brytyjskie założone przez głównego figuranta. Firmy zagraniczne zakładały konta bankowe w Polsce, na które przelewane były środki firmy uczestniczących w karuzeli.

Organizatorzy karuzeli działając w grupie przestępczej zakładali fikcyjne podmioty w Polsce, Wielkiej Brytanii, USA, Bułgarii, Litwie, Łotwie, Słowacji i Czechach (około 60 podmiotów), które w oparciu o fikcyjne wewnątrzwspólnotowe dostawy towarów takich jak fronty meblowe, osłonki aluminiowe, podgrzewacze i inne, dokonywali wyłudzenia zwrotu podatku VAT wykorzystując konstrukcję 0% stawki podatku VAT.

Czynności operacyjne Wywiadu Skarbowego w Katowicach doprowadziły do ujawnienia procederu i wszczęcia przez Prokuraturę Okręgową w Katowicach śledztwa powierzonego do prowadzenia funkcjonariuszom CBŚP w Katowicach.

W realizacji wzięło udział około 70 osób, w tym pracownicy Wywiadu Skarbowego i inspektorzy kontroli skarbowej UKS w Katowicach oraz funkcjonariusze CBŚP Zarząd w Katowicach. Działając na podstawie postanowienia prokuratorskiego zatrzymali 15 osób, w tym organizatorów procederu oraz dokonali 14 przeszukań w mieszkaniach i siedzibie firmy.

W trakcie czynności zabezpieczono 1 mln 600 tys. złotych w gotówce. We współpracy z Generalnym Inspektorem Informacji Finansowej zabezpieczono na kontach bankowych blisko 800 tys. złotych. Na potrzeby przyszłych kontroli skarbowej zabezpieczono także faktury oraz dokumentację podatkową.

Z zebranych materiałów wynika, że zorganizowana grupa przestępcza przy wykorzystaniu kont bankowych podmiotów zagranicznych dokonała wyprania środków pieniężnych od 2014 roku w kwocie nie mniejszej niż 63 mln złotych.

Sprawa ma charakter rozwojowy.

«Powrót