Obejrzyj webinarium o mechanizmie podzielonej płatności

Obejrzyj webinarium o mechanizmie podzielonej płatności

Obejrzyj webinarium o mechanizmie podzielonej płatności

Uśmiechnięta twarz mężczyzny oraz napis Webinarium Mechanizm podzielonej płatności w praktyce
  • W Ministerstwie Finansów 25 lipca 2018 r. odbyło się webinarium pt. „Mechanizm podzielonej płatności w praktyce" przeznaczone dla przedsiębiorców, którzy mogą stosować MPP do płatności za towary lub usługi.
  • Nasz warsztat online cieszył się dużym zainteresowaniem – jednocześnie śledziło go blisko 700 osób, zanotowaliśmy też ok. 3 tysiące odtworzeń.
  • Webinarium można obejrzeć na kanale You Tube MF (link otwiera nowe okno w innym serwisie).

Webinarium miało przede wszystkim wesprzeć przedsiębiorców, którzy chcą stosować MPP do płatności za towary lub usługi, ale także przybliżyć działanie mechanizmu wszystkim zainteresowanym. Eksperci ministerstwa i partnerów społecznych odpowiedzieli m.in. na pytania, czym jest MPP, na czym polega i kogo dotyczy. Wyjaśnili też zasady i skutki stosowania mechanizmu dla tych przedsiębiorców, którzy za jego pomocą otrzymują zapłatę.

Zagadnienia dotyczące MPP były podzielone na 4 bloki tematyczne: pytania ogólne, rachunek VAT, korzyści ze stosowania mechanizmu i koszty. Znalazły się w nich pytania najczęściej zadawane przez przedsiębiorców, w tym za pośrednictwem infolinii Krajowej Informacji Skarbowej.

Oprócz ekspertów Ministerstwa Finansów w webinarium wzięli udział przedstawiciele partnerów kampanii Bezpieczna transakcja, tj.: Związku Banków Polskich, Krajowej Izby Gospodarczej, ZIPSEE Cyfrowa Polska, BCC i Konfederacji Lewiatan. Moderatorem webinarium był zastępca redaktora naczelnego portalu Money.pl Sebastian Ogórek.

Kampania Bezpieczna transakcja

Webinarium odbyło się w ramach kampanii Bezpieczna transakcja, prowadzonej przez Ministerstwo Finansów (MF) i Krajową Administracją Skarbową (KAS) we współpracy z partnerami społecznymi i instytucjami państwowymi.

Akcja jest skierowana do przedsiębiorców i dotyczy bezpieczeństwa obrotu gospodarczego. Stanowi uzupełnienie działań prawnych i odpowiada na deficyt wiedzy w tym zakresie. Ma wyjaśniać mechanizmy wyłudzeń w VAT i zwiększać świadomość przedsiębiorców na temat tego, jak chronić się przed nieświadomym wciągnięciem w karuzelę podatkową. Kampania zwraca też uwagę przedsiębiorców na rolę dochowania należytej staranności w obrocie gospodarczym oraz wyjaśnia, czym jest mechanizm podzielonej płatności – nowe narzędzie uszczelniające system podatkowy.

Głównym kanałem kampanii jest strona www.bezpiecznatransakcja.mf.gov.pl (link otwiera nowe okno w innym serwisie), na której znajdują się materiały dotyczące mechanizmów wyłudzania VAT, należytej staranności i MPP.

Kampanię wspiera 15 instytucji: Business Centre Club, Lewiatan, Polska Izba Paliw Płynnych, Polska Izba Handlu, Polskie Towarzystwo Gospodarcze, Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji, Stowarzyszenie Polskich Producentów Wyrobów Czekoladowych i Cukierniczych POLBISCO, ZIPSEE Cyfrowa Polska, a także Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Krajowa Izba Gospodarcza, Związek Banków Polskich, ZUS, Krajowa Izba Doradców Podatkowych oraz Stowarzyszenie Księgowych w Polsce.