«Powrót

Ostatni dzień na rozliczenie podatku za 2015 r. Wyślij PIT on-line

Ostatni dzień na rozliczenie podatku za 2015 r. Wyślij PIT on-line

Ostatni dzień na rozliczenie podatku za 2015 r. Wyślij PIT on-line

Grafika przypominająca, że 2 maja jest ostatnim dniem na rozliczenie PIT-a.

Poniedziałek 2 maja to ostatni dzień na złożenie rocznego rozliczenia podatku za 2015 rok. Każdy, kto jeszcze tego nie zrobił, może uniknąć kolejek i szybko oraz sprawnie złożyć swój PIT. Wystarczy, że wyśle zeznanie elektronicznie przez system e-Deklaracje lub skorzysta z usługi wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego (PFR) i najpóźniej do północy otrzyma Urzędowe Potwierdzenie Odbioru (UPO). Z takiej opcji skorzystała już rekordowa liczba podatników, którzy złożyli 8 mln 287 tys. deklaracji PIT (stan na 2 maja 2016 r., godz. 8.00)!

Resort finansów konsekwentnie zachęca podatników do elektronicznych rozliczeń z urzędami skarbowymi. Oszczędza to ich czas i pieniądze (bo nie jest potrzebna osobista wizyta w urzędzie czy na poczcie oraz opłata za wysyłkę PIT-u) i ułatwia pracę administracji podatkowej. I Polacy rzeczywiście z roku na rok coraz częściej korzystają z tej formy składania zeznań podatkowych. Podczas gdy w 2010 r. (zeznania podatkowe za 2009 r.) przez internet rozliczyło się 328 tys. podatników (czyli zaledwie 2 proc. składających PIT 28, 36, 36L, 37, 38, 39, 16, 16A i 19 A), to w 2014 r. było to już 5 mln 416 tys. e-PIT-ów (30 proc. rozliczeń), a w ubiegłym roku, kiedy pobiliśmy rekord 7 mln 410 tys. e-PIT-ów, stanowiły one już 40 proc. wszystkich rozliczeń.

W pierwszym kwartale 2016 r. po raz pierwszy w historii liczba PIT-ów składanych przez internet przewyższyła liczbę zeznań papierowych, ich udział wyniósł 52 proc. Przyniosło to rekordową liczbę 8 mln 287 tys. PIT-ów, złożonych do godz. 8.00 w poniedziałek 2 maja.

E-PIT-y można składać przez dobrze znany Polakom system e-Deklaracje lub dzięki usłudze wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego (tzw. PFR). Obie możliwości oferuje Portal Podatkowy (link otwiera nowe okno w innym serwisie), gdzie są one dostępne przez 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę. Warto jednak nie czekać dzisiaj do ostatniej chwili, aby zdążyć wysłać PIT i odebrać UPO jeszcze przed północą.

PFR jest dostępny od 2015 r. i w tym roku umożliwia wysłanie PIT 37 lub PIT 38. Urząd skarbowy wprowadza tam już dane przesłane przez płatnika (pracodawcę) czy organy rentowe, a podatnik je tylko uzupełnia, jeśli potrzebuje. Na dodatek może się rozliczyć zarówno indywidualnie, jak też wspólnie z małżonkiem.

Na przykład kiedy korzysta z PFR, to PIT-37 od razu zawiera takie informacje od płatników i organów rentowych, jak dochód, pobrane zaliczki czy zapłacone składki – już nie trzeba tego przepisywać. Dlatego pozostaje tylko uzupełnić dane, np. jeśli korzysta się z ulg podatkowych lub chce przeznaczyć 1 proc. podatku na wybraną organizację pożytku publicznego. Przy wspólnym rozliczaniu się z małżonkiem system automatycznie sumuje poszczególne kwoty. Pozwala to na uniknięcie wielu typowych błędów przy wypełnianiu deklaracji, związanych z przepisywaniem informacji od płatników.

Na koniec trzeba tylko sprawdzić, czy wszystko się zgadza, wysłać elektroniczny PIT do urzędu skarbowego i odebrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO). To najszybszy sposób, aby się rozliczyć, a przy tym oszczędzić czas i pieniądze. Więcej na stronie PFR na Portalu Podatkowym w zakładce Wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe (PFR) (link otwiera nowe okno w innym serwisie).

«Powrót