«Powrót

Podróbki warte 52 mln zł ujawnione przez KAS

Podróbki warte 52 mln zł ujawnione przez KAS

Podróbki warte 52 mln zł ujawnione przez KAS

Podróbki zegarków zatrzymane przez funkcjonariuszy Krajowej Administracji Skarbowej na bazarze Wólce Kosowskiej
Zamaskowani funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej i Policji wśród zatrzymanych podróbek towarów na bazarze w Wólce Kosowskiej
Zatrzymane podróbki towarów rozłożone w kartonach na parkingu w Wólce Kosowskiej
Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej dokonują inwentaryzacji zatrzymanych podróbek towarów znajdujących się w busie na parkingu w Wólce Kosowskiej
Stoiska z ubraniami na bazarze w Wólce Kosowskiej
Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej dokonują inwentaryzacji zatrzymanych podróbek towarów znajdujących się w kartonach przed busem zaparkowanym na parkingu w Wólce Kosowskiej
  • Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej, policji i straży granicznej udaremnili oszustwa na masową skalę na terenie podwarszawskiej Wólki Kosowskiej.
  • Do budżetu państwa miało nie trafić blisko 20 mln zł należności podatkowych i prawie 5 mln zł należności celnych.

W nocy z 29 na 30 września 2017 roku na terenie parkingu targowiska w Wólce Kosowskiej funkcjonariusze zabezpieczyli podrobiony towar o szacunkowej wartości rynkowej około 52 mln zł. W 216 busach transportowych znajdowały się setki tysięcy artykułów z podrobionymi zastrzeżonymi znakami towarowymi znanych markowych firm. Były to odzież, obuwie, galanteria i kosmetyki. W nocy odbywał się nielegalny handel tym towarem.

„Dzięki skutecznym działaniom KAS i efektywnej współpracy z pozostałymi służbami zwalczającymi przestępczość gospodarczą, osiągamy coraz lepsze efekty w walce z szarą strefą. Ujawnienie w Wólce Kosowskiej jest tego kolejnym przykładem podkreślił" – wiceminister finansów, szef KAS, Marian Banaś.

Skuteczna walka z podróbkami

Zatrzymano 12 osób. Są to hurtownicy, głównie cudzoziemcy i jeden obywatel RP. W związku z naruszeniem ustawy Prawo własności przemysłowej, wszyscy usłyszeli zarzuty handlu wyrobami z zastrzeżonymi znakami towarowymi. Grozi im za to grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do 5 lat. Zatrzymany towar został zabezpieczony, w celu wykonania odpowiedniej dokumentacji procesowej.

Producenci i właściciele znaków towarowych bez wsparcia państwa nie mają szans na walkę z szarą strefą. Dlatego tak istotne są działania służb w tym zakresie. Chronią one często nieświadomych konsumentów, uczciwą konkurencję a także dochody budżetowe czyli interesy wszystkich obywateli.

Fałszowaniem towarów zajmują się zorganizowane grupy przestępcze, które osiągają ogromne korzyści z tego procederu. Najczęściej podrabiane są artykuły odzieżowe, obuwie, kosmetyki, zabawki oraz produkty lecznicze.

Niebezpieczny towar

Podróbki, to nie tylko słaba jakość ale przede wszystkim także zagrożenie zdrowia i życia klientów. Doświadczenia KAS pokazują, że często są wykonane z niesprawdzonych materiałów, które nie posiadają znaków bezpieczeństwa produktu CE.

Należy pamiętać, że kupując podróbki:

  • narażamy życie i zdrowie swoje i rodziny,
  • nabywamy towar nieznanego pochodzenia,
  • wspieramy nieuczciwą konkurencję,
  • kupujemy towar niskiej jakości,
  • wspieramy działalność zorganizowanych grup przestępczych,
  • przyczyniamy się do likwidacji legalnych miejsc pracy.
«Powrót