«Powrót

Premier Mateusz Morawiecki nadał sztandar Krajowej Administracji Skarbowej

Premier Mateusz Morawiecki nadał sztandar Krajowej Administracji Skarbowej

Premier Mateusz Morawiecki nadał sztandar Krajowej Administracji Skarbowej

Orzeł z koroną osadzony na drzewcu sztandaru w tym napis
  • KAS zadba o finansowe podstawy rozwoju kraju i wsparcie uczciwej przedsiębiorczości.
  • Ma być przyjazna dla uczciwych podatników, ale bardzo stanowcza dla przestępców.
  • Nowa formacja łączy najlepsze doświadczenia administracji podatkowej, kontroli skarbowej i Służby Celnej.

Z okazji inauguracji działalności Krajowej Administracji Skarbowej wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki wręczył szefowi KAS Marianowi Banasiowi sztandar nowej formacji, który poświęcił biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek. KAS, która zacznie działać 1 marca 2017 r., powstaje z połączenia dotychczasowej administracji podatkowej, Służby Celnej i kontroli skarbowej. Uroczystość wręczenia sztandaru odbyła się 28 lutego 2017 r. przed katedrą polową Wojska Polskiego pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Warszawie.

Premier Mateusz Morawicki stoi wraz z dowódcą uroczystości przed funkcjonariuszami celnymi zgromadzonymi na placu

KAS silna i skuteczna wobec przestępców

„Dzisiaj naszą szablą jesteście Wy – funkcjonariusze sprawnie działającej Krajowej Administracji Skarbowej. A „przemoc obca" to wszyscy przestępcy gospodarczy, którzy w nieuczciwy sposób traktują państwo polskie" – mówił Mateusz Morawiecki podczas uroczystości, nawiązując do słów polskiego hymnu. „Chcemy, aby KAS była przyjazna i wyrozumiała dla słabych i mniejszych, ale bardzo silna dla tych, którzy próbują przemocą, sprytem i oszustwem wziąć to, co należy do państwa i narodu polskiego" – dodał wicepremier. Przypomniał, że zgodnie z szacunkami instytucji międzynarodowych nasz kraj traci rocznie od 30 do 60 mld zł w wyniku przestępstw gospodarczych. „To mniej więcej tyle, ile wynosi deficyt budżetowy państwa i dwu-, trzykrotność tego, co wydajemy na program 500+. To pokazuje skalę tego, co jeszcze musimy zrobić, aby państwo było sprawne. Dzięki tym środkom, które już teraz odzyskujecie, dzięki waszym działaniom i profesjonalizmowi państwo staje się coraz silniejsze. Wierzę, że reforma doprowadzi nas do lepszej Polski i w to, że rozpoczynamy nowy rozdział w historii gospodarczej – i nie tylko gospodarczej ­– naszego kraju" – powiedział wicepremier Morawiecki i podziękował za przygotowanie reformy jej „dobremu duchowi" – szefowi KAS Marianowi Banasiowi.

„Krajowa Administracja Skarbowa będzie zabezpieczać finansowy interes państwa i przyczyniać się do rozwoju naszego kraju. Jestem przekonany, że spełni oczekiwania społeczeństwa, wspomagając uczciwych podatników i skutecznie walcząc z szarą strefą. KAS nie pozwoli, aby ci, którzy chcą żyć naszym kosztem, mogli funkcjonować dalej tak spokojnie, jak to miało miejsce przez ostatnie lata" – podkreślił Marian Banaś. Szef KAS podziękował też wicepremierowi Morawieckiemu za ufundowanie sztandaru nowej służby.

W trakcie uroczystości pożegnano również sztandar Służby Celnej, która wejdzie w skład KAS.

Szef Krajowej Administracji Skarbowej Marian Banaś dokonuje wpisu w księdze pamiątkowej

Misja KAS

Misja Krajowej Administracji Skarbowej to zabezpieczenie finansów Polski poprzez skuteczne ściąganie należności oraz ochrona obszaru celnego Unii Europejskiej.

Reforma dotychczasowych struktur administracji podatkowej, Służby Celnej i kontroli skarbowej umożliwi lepsze wykorzystanie ich zasobów kadrowych, finansowych i organizacyjnych. Działanie KAS będzie oparte na Konstytucji Biznesu, co oznacza m.in., że urzędy podczas rozpatrywania spraw z udziałem przedsiębiorców będą stosować takie zasady, jak domniemanie uczciwości przedsiębiorcy, przyjazna interpretacja przepisów, uczciwa konkurencja (walka z patologiami gospodarczymi) oraz szybkość działania.

«Powrót