«Powrót

Spotkanie ministra Szałamachy z Bankiem Światowym

Spotkanie ministra Szałamachy z Bankiem Światowym

Spotkanie ministra Szałamachy z Bankiem Światowym

Reforma systemu podatkowego i system wsparcia dla rodzin to tematy spotkania ministra finansów Pawła Szałamachy z wiceprezesem Banku Światowego na Europę i Azję Centralną Cyrilem Mullerem. W spotkaniu, które  odbyło się 14 stycznia 2016 r., wzięli udział także dyrektor Banku Światowego na kraje Unii Europejskiej Arup Banerji oraz przedstawiciel Banku Światowego w Polsce Marina Wes.

Ministra finansów Pawła Szałamachy wraz ze swoimi współpracownikami podczas spotkania z przedstawicielami Banku Światowego

Minister Szałamacha poinformował o niektórych reformach, nad którymi będzie pracował rząd w szczególności w zakresie:

  • poprawy efektywności systemu podatkowego,
     
  • budowy instrumentów mających na celu skuteczniejszą walkę rządu z oszustwami podatkowymi i nielegalnym przepływem środków finansowych,
     
  • systemu wsparcia dla rodzin, w szczególności rodzin o niskich dochodach po wprowadzeniu programu „500+".

Paweł Szałamacha podziękował Bankowi Światowemu za bardzo dobrą, długoletnią współpracę z naszym krajem podkreślając, że Polska korzysta nie tylko ze środków finansowych z banku, ale również w dużym stopniu z wiedzy eksperckiej, którą oferował Bank Światowy. Minister Szałamacha wyraził również nadzieję na kontynuację współpracy.

Wiceprezes Muller podzielił opinię wyrażoną przez ministra o bardzo dobrej współpracy Banku Światowego z Polską i podkreślił kluczową rolę Polski jako partnera dla banku. Zdaniem przedstawicieli Banku Światowego, reformy społeczne zorientowane na pomoc potrzebującym, w tym wspierające rodziny, są niezwykle ważne także w kontekście dwóch podstawowych celów Banku Światowego, tj. redukcji ubóstwa i wspierania zrównoważonego rozwoju.

Bank Światowy zaproponował wsparcie eksperckie dla polskiego rządu przy pracach nad wybranymi reformami, w szczególności takimi, które skierowane są na walkę z wykluczeniem społecznym oraz poprawę efektywności systemu podatkowego.

«Powrót