«Powrót

Spotkanie ministrów finansów Trójkąta Weimarskiego w Berlinie

Spotkanie ministrów finansów Trójkąta Weimarskiego w Berlinie

Spotkanie ministrów finansów Trójkąta Weimarskiego w Berlinie

Dyskusja o najważniejszych obecnie wyzwaniach, przed którymi stoi Unia Europejska (UE) oraz rozwój współpracy na rzecz przezwyciężenia tych problemów w wymiarze europejskim i wielostronnym były przedmiotem spotkania ministrów finansów Francji, Niemiec i Polski: Michela Sapina, Wolfganga Schäuble oraz Pawła Szałamachy, które odbyło się 19 stycznia 2016 r. w Berlinie.

Zdjęcie na którym znajdują się – od lewej minister finansów Polski Paweł Szałamacha, Francji Michel Sapin oraz Niemiec Wolfgang Schäuble

Sytuacja na Ukrainie

Podczas spotkania ministrowie dyskutowali przede wszystkim o wyzwaniach dot. stabilizacji sytuacji na Ukrainie oraz związanych z przeciwdziałaniem finansowaniu terroryzmu. Minister Szałamacha zwrócił uwagę na konieczność wspierania działań na rzecz stabilizacji sytuacji gospodarczej i finansowej na Ukrainie i zachęcił partnerów z Francji i Niemiec do dalszego wzmożonego zaangażowania, a nawet jego zwiększenia, na rzecz wsparcia tego państwa w transformacji. Zauważył, że Polska jest w stanie w sposób szczególny rozumieć problemy, z którymi mierzy się obecnie Ukraina, ponieważ sama przeszła przez trudny proces przemian gospodarczych w latach 90-tych. Jednak sytuacja Ukrainy jest jeszcze bardziej skomplikowana niż Polski, gdyż mierzy się ona z otwartym konfliktem zbrojnym na własnym terytorium.

Minister opowiedział o wsparciu, jakiego Polska udziela Ukrainie, zarówno w zakresie przebudowy administracji, poprzez wsparcie techniczne, jak i stabilności finansowej, np. przez zawarcie przez Narodowy Bank Polski i Narodowy Bank Ukrainy umowy o otwarciu linii swapowej złoty/hrywna, czy także umowy o udzieleniu kredytu w ramach pomocy wiązanej. Ministrowie wymienili także opinie na temat dotychczasowych działań oraz dalszych możliwości dotyczących konwersji zadłużenia Ukrainy. Odnieśli się również do szerszych aspektów zaangażowania społeczności międzynarodowej oraz instytucji finansowych, m.in. doceniając działania Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Zwalczanie terroryzmu

Pod kierunkiem ministra Sapina rozmawiano o współpracy w zwalczaniu finansowania terroryzmu. Promotorem tej tematyki jest w naturalny sposób Francja, jednakże zarówno Polska jak i Niemcy wspierają jej propozycje dalszych działań, zgłaszane przede wszystkim na forum UE. Trzej ministrowie wyrazili oczekiwanie na przedłożenie w lutym przez Komisję Europejską propozycji planu działań dotyczącego dodatkowych rozwiązań, które należy przyjąć w celu wzmocnienia europejskich ram w walce z finansowaniem terroryzmu, a następnie pilne podjęcie decyzji, czy możliwe są nowe inicjatywy służące temu celowi.

Relacje państw Trójkąta Weimarskiego

Poruszono także kwestię znaczenia relacji między krajami należącymi do strefy euro oraz spoza tej strefy w świetle toczącej się w UE dyskusji o reformie Unii Gospodarczej i Walutowej. Minister Szałamacha wskazał na poparcie przez Polskę postulatów w zakresie odpowiedniego ułożenia tych relacji zgłoszonych przez Wielką Brytanię w kontekście procesu renegocjacji członkostwa tego kraju w UE. Minister Schäuble przedstawił także niemiecką perspektywę postrzegania kryzysu imigracyjnego w UE i wyzwania, jakie w jego opinii niesie on dla Europy.

Ministrowie podkreślili znaczenie i wartość spotkań w formule Trójkąta Weimarskiego, która wykracza poza mechanizm spotkań dwustronnych oraz regularnych posiedzeń Rady ECOFIN w Brukseli. Minister Szałamacha zwrócił uwagę na fakt, że inicjatywa ta ma już ponad 20 lat i chociaż wyzwania, z którymi mierzy się obecnie Europa są inne niż w latach 90-tych, to nie są one wcale łatwiejsze. Dlatego Polska chce kontynuować tę formę dialogu z Francją i Niemcami.

Kolejne spotkanie planowane jest we Francji w drugiej połowie 2016 roku na zaproszenie ministra Sapina.

«Powrót