«Powrót

Spotkanie ministrów finansów Trójkąta Weimarskiego

Spotkanie ministrów finansów Trójkąta Weimarskiego

Spotkanie ministrów finansów Trójkąta Weimarskiego

Wicepremier Morawiecki przy stole prezydialnym z ministrami finansów Niemiec i Francji podczas spotkania ministrów Trójkąta Weimarskiego.

22 lutego br. wicepremier Mateusz Morawiecki przebywał z wizytą w Paryżu, gdzie spotkał się z ministrami finansów Trójkąta Weimarskiego.

Rozmowy z ministrem gospodarki i finansów Francji Michelem Sapin oraz ministrem finansów Niemiec Wolfgangiem Schäuble dotyczyły wyzwań stojących aktualnie przed Unią Europejską, a także ich wpływu na finanse zarówno wspólnotowe, jak i poszczególnych państw członkowskich. - "Cieszę się, że zacieśniamy współpracę w ramach Trójkąta Weimarskiego. To ważne w czasach kryzysu migracyjnego i kwestii związanych z Brexitem" - podkreślał wicepremier M. Morawiecki.

Minister Finansów Mateusz Morawiecki w drodze na spotkanie rozmawia z ministrem finansów Francji Michelem Sapin
Ministrowie rozmawiali także na temat narzędzi mogących przyczynić się do pobudzenia wzrostu gospodarczego oraz dyskutowali o potrzebie ściślejszej współpracy między administracjami podatkowymi dla podniesienia efektywności w wykrywaniu i zwalczaniu oszustw podatkowych.

"Mamy wspólne zdanie nt. konieczności uszczelniania systemu podatkowego na szczeblu europejskim i walki z rajami podatkowymi. Obszar współpracy widzimy również w kwestii podatku VAT. To dla moich odpowiedników i dla mnie jeden z priorytetów" - zaznaczył minister rozwoju i finansów.

W trakcie spotkania omówiono przyszłe relacje z Wielką Brytanią, politykę migracyjną oraz rozwój wspólnotowego potencjału obronnego. "Zgadzamy się z Francją i Niemcami, jeśli chodzi o podejście do Brexitu. Należy twardo negocjować reguły wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, a jako kluczową stosować zasadę wzajemności" - dodał Morawiecki.

Spotkania ministrów finansów Trójkąta Weimarskiego są cykliczną platformą do dyskusji na wysokim szczeblu o bieżących wydarzeniach gospodarczo-finansowych w UE oraz stymulują rozwój współpracy w kluczowych obszarach. Odbywają się naprzemiennie w Polsce, Niemczech i Francji. Ostatnie spotkanie w tej formule miało miejsce 19 stycznia 2016 roku w Berlinie.

«Powrót