«Powrót

Udaremniona próba wyłudzenia 160 mln zł VAT

Udaremniona próba wyłudzenia 160 mln zł VAT

Udaremniona próba wyłudzenia 160 mln zł VAT

Funkcjonariusz urzędu celno-skarbowego podczas przeszukania lokalu w którym widocznych jest kilka zabezpieczonych obrazów
  • Łódzcy skarbowcy wykryli próbę bezpodstawnego zwrotu 160 mln zł podatku VAT.
  • „Pomysłowi" wyłudzacze rzekomo sprzedawali obrazy warte setki milionów złotych.

Pracownicy i funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej z łódzkiego Urzędu Celno-Skarbowego udaremnili wyłudzenie 160 mln zł z tytułu zwrotu podatku VAT. Dowody popełnienia oszustwa podatkowego zabezpieczyli podczas przeszukania lokali należących do osób, które wzięły udział w transakcji kupna-sprzedaży obrazów.

Ponad 2 mld zł na fakturze za 20 obrazów

Deklarację z żądaniem zwrotu dziesiątek milionów złotych podatku VAT złożył młody przedsiębiorca – właściciel sklepu mięsnego – który postanowił zająć się handlem dziełami sztuki. Nową działalność zaczął od zakupu 20 obrazów, które na jego zamówienie wykonał młody, nieznany artysta z bogatą przeszłością kryminalną. Obrazy, dość proste w swoim przekazie, artysta wycenił na 108 mln zł każdy, a łączna wartość sprzedaży wykazanej w fakturze wyniosła 2 miliardy 168 mln zł! Następnie nabywca tych „dzieł sztuki" wystawił je do sprzedaży w założonej przez siebie galerii internetowej, gdzie wycenił je na 300 mln zł każdy. Za towar nie zapłacono, a transakcję zabezpieczono wekslem.

Młody artysta wykazał sprzedaż obrazów w deklaracji VAT, nie wpłacił jednak należnego od tej transakcji podatku. Z kolei nabywca zażądał zwrotu podatku VAT, którego wcześniej nie zapłacił w cenie towaru. W wyniku przeszukania sześciu lokali należących do stron umowy zabezpieczono dowody, które potwierdzają popełnienie oszustwa podatkowego: dokumentację transakcji kupna-sprzedaży i obrazy, których rzeczywistą wartość wyceni biegły.

Sprawa do kontroli celno-skarbowej

Za wystawianie lub posługiwanie się nierzetelnymi fakturami oraz wprowadzenie w błąd organu podatkowego i narażenie na bezpodstawny zwrot podatku grozi kara pozbawienia wolności do lat 5 albo grzywna do prawie 19,2 mln zł (albo obie te kary łącznie).

W sprawie toczy się śledztwo pod nadzorem prokuratora. Wobec nabywcy rozpoczęto także kontrolę celno-skarbową. To nowa procedura kontrolna, która obowiązuje od 1 marca 2017 r. i służy badaniu poważnych przestępstw gospodarczych.

«Powrót