«Powrót

Ułatwimy ci złożenie PIT-u za 2015 r. Sprawdź, co przygotowaliśmy

Ułatwimy ci złożenie PIT-u za 2015 r. Sprawdź, co przygotowaliśmy

Ułatwimy ci złożenie PIT-u za 2015 r. Sprawdź, co przygotowaliśmy

Ikonografika - Rozlicz plik do 2 maja

Aby ułatwić rozliczenie się z rocznych zeznań PIT za 2015 r., które w tym roku składamy do 2 maja, w Ministerstwie Finansów przygotowaliśmy kilka propozycji. To wydłużone godziny pracy w urzędach skarbowych, dyżur telefoniczny i możliwość zadania pytania online. I pamiętaj - aby złożyć zeznanie, nie musisz iść do urzędu skarbowego. Lepiej wyślij PIT przez internet.

Ponieważ w 2016 r. 30 kwietnia wypada w sobotę, możesz się rozliczyć za 2015 r. do poniedziałku 2 maja. Ponieważ i tak nie zostało na to wiele czasu, warto to zrobić jak najszybciej i nie czekać do ostatniej chwili. Co proponujemy dla wszystkich, którzy chcą szybko i sprawnie złożyć PIT za 2015 r. lub mają wątpliwości, jak się poprawnie rozliczyć?

Wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe (PFR)

Przede wszystkim zachęcamy do skorzystania z elektronicznego rozliczenia z urzędem skarbowym dzięki usłudze wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego (PFR). Urząd skarbowy wprowadza tam już twoje dane, a ty je tylko uzupełniasz, jeśli potrzebujesz. Na dodatek możesz się rozliczyć zarówno indywidualnie, jak też wspólnie z małżonkiem.

Na przykład kiedy korzystasz z PFR, twój PIT-37 od razu zawiera informacje od płatników (pracodawcy) i organów rentowych, czyli m. in. dochód, pobrane zaliczki czy zapłacone składki – już nie musisz tego przepisywać. Dlatego pozostaje ci tylko uzupełnić dane, np. jeśli korzystasz z ulg podatkowych lub chcesz przeznaczyć 1 proc. podatku na wybraną organizację pożytku publicznego. Jeśli rozliczasz się z małżonkiem, system automatycznie sumuje poszczególne kwoty. Pozwala to na uniknięcie wielu typowych błędów przy wypełnianiu deklaracji, związanych z przepisywaniem informacji od płatników.

Na koniec sprawdź, czy wszystko się zgadza, wyślij elektroniczny PIT do urzędu skarbowego i odbierz Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO). To najszybszy sposób, aby się rozliczyć, a przy tym oszczędzić czas i pieniądze. Więcej na stronie PFR na Portalu Podatkowym (link otwiera nowe okno w innym serwisie).

Wydłużone godziny pracy 28-29 kwietnia

W czwartek i piątek 28-29 kwietnia, gdy jak co roku panuje wzmożony ruch w urzędach skarbowych, wybrane urzędy będą pracować do godziny 18 (szczegóły na stronach internetowych poszczególnych urzędów). Obok bezpośredniej pomocy pracowników administracji podatkowej możesz również skorzystać ze specjalnych stanowisk komputerowych, gdzie wyślesz deklarację drogą internetową.

Dyżur telefoniczny 28 kwietnia

W najbliższy czwartek 28 kwietnia 2016 r. skorzystaj z dyżuru telefonicznego Ministerstwa Finansów i zapytaj naszych ekspertów o rozliczenie PIT. W godzinach 10-13 możesz pytać o:

  • ulgi, rozliczenie małżonków i osób samotnie wychowujących dzieci, tel. 22 694 34 34,
  • działalność gospodarcza, najem, sprzedaż nieruchomości, tel. 22 694 33 33,
  •  opodatkowanie dochodów z kapitałów pieniężnych, tel. 22 694 55 88,
  •  opodatkowanie dochodów uzyskanych za granicą, tel. 22 694 37 37.

Zadaj pytanie przez internet

Aplikacja pytaniowa to kolejne narzędzie ułatwiające rozliczenie rocznej deklaracji podatkowej.
W 2015 r. cieszyła się dużym zainteresowaniem podatników i eksperci Krajowej Informacji Podatkowej odpowiedzieli na 4 tysiące ich pytań. W tym roku, aby zdążyli odpowiedzieć na twoje pytanie przed ostatecznym terminem rozliczenia, możesz skorzystać z aplikacji na stronie SzybkiPit.pl (link otwiera nowe okno w innym serwisie) do północy 26 kwietnia.

«Powrót