«Powrót

Wicepremier Mateusz Morawiecki na Konferencji G20

Wicepremier Mateusz Morawiecki na Konferencji G20

Wicepremier Mateusz Morawiecki na Konferencji G20

Logo G20-Germany 2017 na którym widać trójkolorowe skrzyżowane paski w tym napis

Wicepremier, Minister Rozwoju i Finansów Mateusz Morawiecki wziął udział w pierwszym dniu konferencji państw G20 „Digitising finance, financial inclusion and financial literacy" odbywającej się w niemieckim Wiesbaden. Wicepremier był specjalnym gościem Prezesa Bundesbanku, a podczas wizyty spotkał się m.in. z ministrem finansów Niemiec Wolfgangiem Schäuble oraz prezesem Banku Anglii Markiem Carneyem. Do Wiesbaden zostali zaproszeni ministrowie finansów i prezesi banków centralnych państw G20.

"Polska jest zainteresowana wzmocnieniem swojej roli w pracach G20. Popieramy też potrzebę zwiększenia przejrzystości międzynarodowego systemu podatkowego, a walka z unikaniem opodatkowania z wykorzystaniem między innymi rajów podatkowych, ma dla nas podstawowe znaczenie. Podczas konferencji przedstawiłem stanowisko polskiego rządu na temat wyzwań stojących przed Unią Europejską i najsilniejszymi państwami świata w kwestii uszczelniania systemów podatkowych oraz bardziej odpowiedzialnego i sprawiedliwego społecznie rozwoju gospodarczego"powiedział wicepremier Mateusz Morawiecki.

W Wiesbaden, oprócz udziału w głównych panelach dyskusyjnych, Wicepremier Mateusz Morawiecki odbył też rozmowy dwustronne. Po raz pierwszy od objęcia teki Ministra Finansów, spotkał się ze swoim odpowiednikiem – Ministrem Finansów Niemiec Wolfgangiem Schäuble. Wicepremier Morawiecki rozmawiał też z prezesem Banku Anglii, Markiem Carneyem. Szczególne znacznie, w kontekście planowanej w tym roku pierwszej w historii wizyty Prezydenta Singapuru w Polsce, miało spotkanie Mateusza Morawieckiego z wicepremierem Singapuru, Tharmanem Shanmugaratnamem.

***

Grupa G20 skupia 19 największych gospodarek świata i Unię Europejską. Stanowi ona forum dialogu nad kluczowymi wyzwaniami gospodarczymi. Początkowo spotykała się na szczeblu ministrów finansów, później format rozszerzono także na przywódców państw, którzy spotykają raz do roku. W 2017 r. kolejny, 12 szczyt G-20, odbywa się w Niemczech. Polska nie jest członkiem Grupy. Zaproszenie dla wicepremiera Mateusza Morawieckiego do wzięcia udziału w Konferencji G20 jest precedensem w dotychczasowej praktyce działania Grupy.

«Powrót