«Powrót

Wsparcie Europejskiego Banku Inwestycyjnego dla Krajowego Programu Kolejowego

Wsparcie Europejskiego Banku Inwestycyjnego dla Krajowego Programu Kolejowego

Wsparcie Europejskiego Banku Inwestycyjnego dla Krajowego Programu Kolejowego

  • Mateusz Morawiecki, minister rozwoju i finansów, podpisał z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym umowę o wsparciu modernizacji sieci kolejowej w Polsce.
  • Dzięki umowie kredytowej, na kwotę 650 mln EUR, zrealizowanych zostanie 15 zadań inwestycyjnych z obszaru infrastruktury kolejowej.
  • Łączna wartość inwestycji wyniesie 1,3 mld EUR.

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) wesprze modernizację sieci kolejowej w Polsce. Dzięki umowie podpisanej przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego, na łączną kwotę 650 mln EUR, zrealizowanych zostanie 15 zadań inwestycyjnych z obszaru infrastruktury kolejowej. W ich ramach zostanie zmodernizowanych i odnowionych około 1150 km linii kolejowych. Łączna wartość inwestycji wyniesie 1,3 mld EUR.

„Modernizacja infrastruktury kolejowej to przykład wzorowej współpracy pomiędzy Rządem a EBI we wspieraniu projektów w naszym kraju. Dzięki temu wsparciu oraz bardzo korzystnym warunkom finansowym podpisanej przeze mnie umowy, mam pewności, że projekt przyczyni się do trwałego i zrównoważonego rozwoju infrastruktury w Polsce, co ma duże znaczenie dla gospodarki oraz jakości życia wszystkich Polaków" – powiedział wicepremier Mateusz Morawiecki.

O projekcie

Projekt obejmuje zadania realizowane przez PKP Polskie Linie Kolejowe w latach 2016-2023. Wpisuje się on w budowę Transeuropejskich Sieci Transportowych - TEN-T na terenie Polski, m.in. korytarz transportowy Bałtyk-Adriatyk.

Obejmie również modernizację linii kolejowych łączące największe porty morskie w Gdańsku, Gdyni, Świnoujściu oraz Szczecinie, a także prace w ramach Centralnej Magistrali Kolejowej – linii kolejowej o podwyższonej prędkości łączącej Warszawę i Katowice. 

Pozostałe elementy projektu będą realizowane na terenie całego kraju, w szczególności na obszarach przemysłowych na południowym wschodzie. W efekcie przyczynią się do wzrostu gospodarczego, spójnego z celami UE i Polski w zakresie polityki konwergencji i spójności.

Projekt ten wpisuje się także w promowanie zrównoważonych form transportu zarówno w ruchu pasażerskim, jak i towarowym, który przyczynia się do rozwoju ich bardziej ekologicznych form, co jest spójne z celami klimatycznymi EBI, jak i UE.

«Powrót