«Powrót

Za wyłudzone podatki kupowali luksusowe samochody – zatrzymana karuzela podatkowa

Za wyłudzone podatki kupowali luksusowe samochody – zatrzymana karuzela podatkowa

Za wyłudzone podatki kupowali luksusowe samochody – zatrzymana karuzela podatkowa

Połączone siły wywiadu skarbowego Urzędu Kontroli Skarbowej (UKS) we Wrocławiu, policji, a także Europolu doprowadziły do rozbicia grupy przestępczej zajmującej się wyłudzaniem podatków na szeroką skalę. Podczas działań służb zatrzymano 3 osoby biorące udział w przestępczym procederze związanym z tzw. karuzelą podatkową, a także zabezpieczono mienie i środki finansowe pochodzące z przestępstwa na ponad 1,5 miliona złotych. Budżet państwa mógł stracić ponad 60 milionów złotych.

Dwa luksusowe samochody zaparkowane w garażu z niewidocznymi tablicami rejestracyjnymi.
Działania przeprowadzono na terenie powiatu wrocławskiego i w innych regionach kraju. Oszustwa podatkowe polegały na zakupie paliwa od podmiotów zagranicznych, posiadających polską koncesję, na specjalnie w tym celu założone firmy słupy, które nie odprowadzały należnego podatku VAT. Realizację przeprowadzono w ramach śledztwa prowadzonego przez Komendę Miejską Policji we Wrocławiu i Prokuraturę Okręgową we Wrocławiu, przy współpracy z UKS we Wrocławiu. Prowadzone śledztwo dotyczy wyłudzenia na przestrzeni ostatnich kilku lat podatków o łącznej wartości 11 milionów złotych oraz narażenia Skarbu Państwa na uszczuplenie w wysokości 66 milionów złotych tytułem podatków VAT i dochodowego. W sprawie tej UKS we Wrocławiu prowadzi szereg kontroli skarbowych.
Wyłudzone z budżetu pieniądze wydawano m.in. na zakup luksusowych pojazdów, które kupowano u polskich dealerów i następnie fikcyjnie sprzedawano  za granicę do firm zarejestrowanych przez członków grupy, po czym z powrotem sprowadzano do Polski, rażąco zaniżając wartość pojazdów lub zmieniając ich przeznaczenie.

"Oszuści podatkowi w ostatnich latach poczynali sobie w coraz bardziej zuchwały sposób w ogóle nie licząc się ze służbami skarbowymi. Kontrola Skarbowa obecnie skuteczniej walczy z tym procederem. To już kolejna udana realizacja, po tym jak wcześniej rozbito grupy na Śląsku oraz Opolszczyźnie. W najbliższym czasie takich akcji będzie z całą pewnością więcej. Kluczem do wykrywania i zatrzymywania przestępców podatkowych jest dobra współpraca różnych służb" – powiedział Generalny Inspektor Kontroli Skarbowej, wiceminister finansów Wiesław Jasiński.

Motocykl Harley Davidson zabezpieczony przez służby kontrolne
W efekcie przeprowadzonej realizacji zabezpieczono majątek spółek biorących udział w przestępczym procederze oraz majątek sprawców o wartości ponad 1,5 miliona złotych, w postaci samochodów, w tym sportowego modelu Mercedesa, BMW i Porsche, motocykla Harley Davidson, drogiego zegarka renomowanej firmy, gotówki w różnych walutach, mieszkania, czy też środków na rachunkach bankowych.

«Powrót