«Powrót

Zostało 4 dni na złożenie PIT-u za 2015 r. Warto skorzystać z PFR

Zostało 4 dni na złożenie PIT-u za 2015 r. Warto skorzystać z PFR

Zostało 4 dni na złożenie PIT-u za 2015 r. Warto skorzystać z PFR

Ikonografika przypominająca o o rozliczeniu PIT do 2 maja w 2016 r.  w tym napis

Ponieważ w 2016 r. 30 kwietnia, czyli tradycyjny termin rozliczenia się z urzędem skarbowym za ubiegły rok, wypada w sobotę, PIT-y możemy składać do poniedziałku 2 maja. Czasu zostało już niewiele, dlatego lepiej to zrobić jak najszybciej i nie czekać do ostatniej chwili. Każdy, kto jeszcze nie zdążył się rozliczyć, a chce uniknąć kolejek i szybko oraz sprawnie złożyć PIT za 2015 r., może skorzystać z usługi wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego (PFR).

Za pośrednictwem PFR zeznanie PIT 37 (lub 38) wyślemy również w zbliżający się weekend, bo usługa działa przez 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę. Urząd skarbowy wprowadza tam już twoje dane przesłane przez płatnika (pracodawcę) czy organy rentowe, a ty je tylko uzupełniasz, jeśli potrzebujesz. Na dodatek możesz się rozliczyć zarówno indywidualnie, jak też wspólnie z małżonkiem.

Na przykład kiedy korzystasz z PFR, to PIT-37 od razu zawiera takie informacje od płatników i organów rentowych, jak dochód, pobrane zaliczki czy zapłacone składki – już nie trzeba tego przepisywać. Dlatego pozostaje ci tylko uzupełnić dane, np. jeśli korzystasz z ulg podatkowych lub chcesz przeznaczyć 1 proc. podatku na wybraną organizację pożytku publicznego. Jeśli rozliczasz się z małżonkiem, system automatycznie sumuje poszczególne kwoty. Pozwala to na uniknięcie wielu typowych błędów przy wypełnianiu deklaracji, związanych z przepisywaniem informacji od płatników.

Na koniec musisz tylko sprawdzić, czy wszystko się zgadza, wysłać elektroniczny PIT do urzędu skarbowego i odebrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO). To najszybszy sposób, aby się rozliczyć, a przy tym oszczędzić czas i pieniądze. Więcej na stronie PFR na Portalu Podatkowym (link otwiera nowe okno w innym serwisie).

«Powrót