«Powrót

Debata o podatkach na zakończenie Taxminutes

Debata o podatkach na zakończenie Taxminutes

Debata o podatkach na zakończenie Taxminutes

Czy można w Polsce uprościć podatki? – to tytuł debaty zorganizowanej na zakończenie konkursu Taxminutes, który zachęcał studentów do zapoznania się z kwestiami dotyczącymi podatków, zdobycia nowej wiedzy o nich i stworzenia własnych kreatywnych interpretacji na temat iluzji podatkowych. Debata zorganizowana przez Ministerstwo Finansów, Uniwersytet Warszawski i Szkołę Główną Handlową odbyła 17 czerwca 2015 r. naUniwersytecie Warszawskim.

Co wpływa na system podatkowy?

„Podatki przypominają matkę – często jej nie rozumiemy, ale rzadko potrafimy o niej zapomnieć" – ocenił prowadzący debatę podatkową dr hab. Aleksander Werner z SGH. Obok niego uczestniczyli w niej sekretarz stanu w MF, pełnomocnik rządu ds. informacji i edukacji finansowej Izabela Leszczyna, przewodniczący Komisji Kodyfikacyjnej Ogólnego Prawa Podatkowego prof. Leonard Etel, prof. Elżbieta Mączyńska-Ziemacka z SGH, a także dr hab. Dominik Gajewski, Grzegorz Cydejko z Forbesa oraz Witold Tabaka z TVP2.

Uczestnicy debaty próbowali odpowiedzieć na pytanie, z czego wynika komplikacja systemu podatkowego i czy można w Polsce uprościć podatki. „Czy system podatkowy musi być skomplikowany? Prowokacyjnie powiem: tak, bo życie gospodarcze jest skomplikowane" – powiedziała wiceminister Izabela Leszczyna. „Jeśli system podatkowy realizuje nie tylko funkcję fiskalną, ale też redystrybucyjną, tzn. wspiera określone cele społeczne, np. politykę prorodzinną, to ten system się komplikuje" – dodała.



Zdaniem prof. Leonarda Etela systemu podatkowego jako zbioru podatków uprościć się nie da, takie uproszczenie byłoby bardzo niebezpieczne.Polski system nie odstaje od tego co jest w UE czy na świecie. Inaczej jest z polskim prawem podatkowym – dzieje się coraz więcej w obrocie gospodarczym i prawo musi to doganiać. To co można uprościć w prawie podatkowym to język, forma i procedura" – stwierdził przewodniczący komisji pracującej nad nową ordynacją podatkową.

Nagrody za najlepsze filmy

Po debacie odbyła  się gala konkursu filmowego SGH i UW pod patronatem Ministerstwa Finansów pt. "Krótkie filmy o iluzjach podatkowych – Taxminutes". Galę prowadziła wiceminister Izabela Leszczyna i dr hab. Jacek Wasilewski z Uniwersytetu Warszawskiego. Wzięli w niej również minister finansów Mateusz Szczurek, rektorzy Uniwersytetu Warszawskiego i Szkoły Głównej Handlowej: prof. Anna Giza-Poleszczuk oraz prof. Tomasz Szapiro oraz dziekan Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie SGH prof.  Roman Sobecki. „Ideą demokracji jest obywatelska świadomość, że każdy grosz z podatków należy do nas wszystkich, a nie tylko do polityków" powiedziała Izabela Leszczyna podczas powitania laureatów konkursu i zaproszonych gości.

Podczas gali wyświetlono prace nagrodzone i wyróżnione w konkursie, a zwycięskim zespołom wręczono nagrody. Od przedstawicieli mediów są to staże, od Ministerstwa Finansów, Krajowej Rady Doradców Podatkowych i Wydawnictwa Wolters Kluwer  – nagrody rzeczowe.



Główną nagrodę m.in. płatny staż w Ministerstwie Finansów zdobyli autorzy filmu "Ty tu rządzisz" Karolina Mordacz, Karolina Ludwikowska, Katarzyna Ringwelska i Jakub Kwiatkowski. Nagrodę wręczył minister Mateusz Szczurek. „Dwadzieścia sześć  lat temu skończył się czas, kiedy za patriotyczny obowiązek uważano niepłacenie podatków. Jestem pod wrażeniem nie tylko przekazu ideologicznego filmów, ale i waszych zdolności praktycznych"powiedział minister Szczurek dziękując wszystkim uczestnikom za udział w konkursie.

«Powrót