«Powrót

Od słów do czynów. Dyskusja o misji służby cywilnej w MF

Od słów do czynów. Dyskusja o misji służby cywilnej w MF

Od słów do czynów. Dyskusja o misji służby cywilnej w MF

Administracji państwowej potrzebni są ludzie z pasją. Dzięki nim można realizować nowoczesne przedsięwzięcia, które służą obywatelom i wychodzą naprzeciw ich oczekiwaniom. To myśl przewodnia konferencji „Od słów do czynów. Projekty sektora publicznego zmieniają Polskę", która odbyła się 18 maja br. w Ministerstwie Finansów. Podczas konferencji odsłonięto tablicę upamiętniającą Tadeusza Wydrę, jednego z zasłużonych przedstawicieli służby cywilnej i administracji samorządowej, b. dyrektora generalnego Ministerstwa Finansów, który zmarł w 2013 r.Dyrektor Centrum Nauki Kopernik Robert Firmhofer podczas prezentacji swojego projektu wraz z pozostałymi prelegentami.
W konferencji wzięli udział dyrektor generalna Ministerstwa Finansów Mirosława Boryczka, szefowa Służby Cywilnej Claudia Torres-Bartyzel, dyrektor Krajowej Szkoły Administracji Publicznej i b. szef Służby Cywilnej w latach 1997-2006 Jan Pastwa, dyrektor Centrum Nauki Kopernik Robert Firmhofer, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w latach 2009-2015 Zbigniew Derdziuk oraz wiceminister finansów, szef Służby Celnej Jacek Kapica. Uczestnicy przedstawili wybrane projekty, rozwijane w ostatnich latach przez służbę cywilną. Były one możliwe do realizacji również dzięki wizji ich twórców i chęci unowocześniania polskiej administracji, tak by była w stanie sprostać wymogom współczesnego społeczeństwa. Uczestnicy wspominali w tym kontekście Tadeusza Wydrę jako człowieka, który na różnych stanowiskach w służbie państwu potrafił odcisnąć trwały ślad swych działań. „Pamiętamy go jako człowieka, który mówił: od słów do czynów" – powiedziała dyrektor generalna MF Mirosława Boryczka i dodała, że ludzie tacy jako on udowadniają, że urzędnicy, którzy traktują swoją pracę jako misję, osiągają konkretne efekty.Uczestnicy konferencji zgromadzeni w sali konferencyjnej podczas prezentacji jednego z prelegentów.
Robert Firmhofer podkreślał, że sukces jaki odniosło Centrum Nauki Kopernik nie byłby możliwy bez osobistego zaangażowania pracowników, ich współpracy, uczciwości i zaufania, ale także prawa do popełniania błędów. Dodał, że ważny jest potencjał ludzi, a nie tylko ich kompetencje. „Istotna jest koncentracja na ludziach, a nie na ideach" – ocenił dyrektor Centrum. Podobnie uważa b. szef ZUS Zbigniew Derdziuk. Jego zdaniem kluczową kwestią w transformacji organizacji publicznej do e-urzędu jest „przełamywanie granic mentalnych zespołu". Dodał, że zmiany w ZUS nie byłyby możliwe, gdyby nie z jednej strony zaangażowanie ludzi i ich poczucie misji, a z drugiej – efektywne i transparentne zarządzanie środkami publicznymi i wykorzystanie nowych technologii.

Przykład Centrum Przetwarzania Danych jako bazy dla elektronicznych usług publicznych podał z kolei wiceminister finansów Jacek Kapica. Ten supernowoczesny kompleks umożliwia informatyczną obsługę corocznego przyjmowania kilkudziesięciu milionów elektronicznych zeznań podatkowych.

Spotkanie było także okazją do dyskusji o samej istocie i powołaniu służby cywilnej. Jej były szef Jan Pastwa zauważył, że od początku była ona pomyślana tak, by gwarantować jasne i przejrzyste reguły naboru. Kryteriami są kompetencje i otwarcie na wszystkich zainteresowanych służbą publiczną, a nie wykluczanie kogokolwiek.

Ważnym punktem konferencji była uroczystość odsłonięcia przez ministra finansów Mateusza Szczurka tablicy upamiętniającej Tadeusza Wydrę. „Bardzo się cieszę, że tablica na stałe zagości w Ministerstwie Finansów. Będzie nam przypominać o etosie służby Tadeusza Wydry i jego dorobku, abyśmy wszyscy mogli to podtrzymywać" – powiedział minister Szczurek.Ministra finansów Mateusza Szczurka odsłania tablicę upamiętniającą Tadeusza Wydrę,  dyrektora generalnego Ministerstwa Finansów w latach 2006-2008
Tadeusz Wydra był m.in. dyrektorem generalnym Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego od 1999 r., a od w 2002 r. dyrektorem Departamentu Zarządzania Kadrami Korpusu Służby Cywilnej w Urzędzie Służby Cywilnej. W latach 2004–2006 był menedżerem w spółkach Polskich Sieci Elektroenergetycznych w Warszawie, tj. PSE Operator i PSE Serwis, a następnie w latach 2006-2008 dyrektorem generalnym w Ministerstwie Finansów. Pełnił również funkcję dyrektora generalnego Urzędu Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, a od roku 2008, Dyrektora Biura Prezydialnego Urzędu Dozoru Technicznego w Warszawie. Zmarł w marcu 2013 r.
 

«Powrót