Euro w Polsce, Pełnomocnik Rządu ds. Wprowadzenia Euro przez Rzeczpospolitą Polską

«Powrót

Drugie sprawozdanie z działalności Pełnomocnika Rządu ds. Euro

Drugie sprawozdanie z działalności Pełnomocnika Rządu ds. Euro

Drugie sprawozdanie z działalności Pełnomocnika Rządu ds. Euro

Powołanie struktury organizacyjnej, która przygotuje Polskę do wprowadzenia euro, opracowanie dokumentów dotyczących polskiej drogi do euro oraz uruchomienie serwisu www.euro.mf.gov.pl – to niektóre z działań zrealizowanych przez Pełnomocnika w ostatnim półroczu. Rada Ministrów przyjęła w miniony czwartek, tj. 24 grudnia br., sprawozdanie Pełnomocnika Rządu ds. Euro za okres od 1 kwietnia do 30 września br.

W pierwszym pełnym półroczu swojej działalności powołany w styczniu br. Pełnomocnik sfinalizował prace nad powołaniem międzyinstytucjonalnej struktury organizacyjnej ds. euro, której zadaniem jest przygotowanie Polski do przyjęcia wspólnej waluty europejskiej. Rozporządzenie powołujące liczącą ponad 30 instytucji strukturę zostało przyjęte przez rząd 3 listopada, a weszło w życie 1 grudnia br. Jej prace zainaugurowało na początku grudnia posiedzenie Narodowego Komitetu Koordynacyjnego ds. euro.

W kwietniu Rada Ministrów przyjęła dokument Uwarunkowania realizacji kolejnych etapów Mapy Drogowej przyjęcia euro przez Polskę, określające warunki bezpiecznego włączenia polskiej waluty do mechanizmu ERM II. W lipcu Biuro Pełnomocnika, działające w ramach Ministerstwa Finansów, opracowało projekt Ram Strategicznych Narodowego Planu Wprowadzenia Euro, które zostaną poddane konsultacjom w ramach powołanej struktury organizacyjnej.

Od sierpnia, co miesiąc, Biuro Pełnomocnika publikuje Monitor konwergencji nominalnej, przedstawiający stan wypełnienia przez Polskę kryteriów z Maastricht. W listopadzie ukazał się także pierwszy numer Monitora konwergencji cyklicznej, który będzie publikowany raz do roku. We wrześniu uruchomiono serwis www.euro.mf.gov.pl, zawierający aktualne informacje nt. euro oraz integracji Polski ze strefą euro. Są tam publikowane również inne opracowania i analizy ekonomiczne, m.in. w serii Euroopracowania oraz MF Working Papers.

W sierpniu Ludwik Kotecki odbył wizytę studyjną na Słowacji, podczas której spotkał się ze słowackim Pełnomocnikiem i innymi członkami tamtejszej struktury organizacyjnej ds. euro. Celem wizyty było zapoznanie się z doświadczeniami naszych południowych sąsiadów w zakresie praktycznych przygotowań do integracji ze strefą euro. Ponadto, w okresie objętym sprawozdaniem, pracownicy Biura Pełnomocnika reprezentowali Polskę na spotkaniach międzynarodowego gremium DirCom, działającego pod auspicjami Komisji Europejskiej.

Najnowsze sprawozdanie Pełnomocnika, a także pierwsze, obejmujące okres od 26 stycznia do 30 marca br., są dostępne w zakładce „Pełnomocnik Rządu ds. Euro" serwisu Pełnomocnika.

«Powrót