Euro w Polsce, Pełnomocnik Rządu ds. Wprowadzenia Euro przez Rzeczpospolitą Polską

«Powrót

Dziewiąte sprawozdanie z działalności Pełnomocnika Rządu ds. Wprowadzenia Euro

Dziewiąte sprawozdanie z działalności Pełnomocnika Rządu ds. Wprowadzenia Euro

Dziewiąte sprawozdanie z działalności Pełnomocnika Rządu ds. Wprowadzenia Euro

Prace nad aktualizacją Narodowego Planu Wprowadzenia Euro oraz współpraca w ramach projektu twinningowego – to tylko wybrane działania omówione w Sprawozdaniu Pełnomocnika Rządu ds. Wprowadzenia Euro za okres od 1 października 2012 r. do 31 marca 2013 r., które 19 kwietnia br. zostało przyjęte przez Komitet do Spraw Europejskich, 6 maja br. przez Komitet Rady Ministrów, a 14 maja br. przekazane do wiadomości członkom Rady Ministrów.

W okresie obejmującym sprawozdanie toczyły się prace mające na celu aktualizację Narodowego Planu Wprowadzenia Euro - najważniejszego dokumentu na drodze Polski do przyjęcia wspólnej waluty. W efekcie reform instytucjonalnych w Unii Europejskiej dokument ten wymaga bowiem znaczących uzupełnień. Dlatego niektóre organy struktury kontynuowały swoje prace, celem przeanalizowania implikacji ww. zmian dla polskiej strategii wprowadzenia euro.

W okresie sprawozdawczym zakończono roczną współpracę twinningową w ramach projektu Euro changeover in Poland ─ facilitating an efficient future transition to the euro in Poland, realizowanego z wybranymi krajami strefy euro, tj. Austrią, Holandią i Słowacją oraz Komisją Europejską. Współpraca miała na celu wymianę wiedzy i doświadczeń ekspertów zagranicznych zaangażowanych w proces integracji walutowej w swoim kraju z przedstawicielami polskiej struktury organizacyjnej.

W okresie obejmującym sprawozdanie odbyło się szóste posiedzenie Narodowego Komitetu Koordynacyjnego ds. Euro, podczas którego Pełnomocnik Rządu przedstawił stanowisko w sprawie obecnego stanu prac nad strategią integracji Polski ze strefą euro. Rada Koordynacyjna, w trakcie dwunastego posiedzenia, podsumowała Etap I prac struktury organizacyjnej, w którym zakładano takie przygotowanie procesu dostosowań praktycznych do wprowadzenia euro, aby po włączeniu złotego do ERM II możliwe było płynne wejście w kolejny etap przygotowań, bez zagrożeń dla ich efektywności i terminowości. Stwierdzono, że część Zespołów Roboczych już zrealizowała ww. cel. Równocześnie Rada Koordynacyjna zadecydowała, że wybrane Zespoły Robocze i Grupy Zadaniowe, powinny kontynuować swoją działalność.

Szczegółowe informacje na temat działań Pełnomocnika Rządu w okresie sprawozdawczym, znajdują się w najnowszym sprawozdaniu dostępnym w ramach zakładki Pełnomocnik Rządu ds. Euro.

«Powrót