Euro w Polsce, Pełnomocnik Rządu ds. Wprowadzenia Euro przez Rzeczpospolitą Polską

«Powrót

Kwietniowe wydanie Monitora Konwergencji Nominalnej

Kwietniowe wydanie Monitora Konwergencji Nominalnej

Kwietniowe wydanie Monitora Konwergencji Nominalnej

W dziale „Analizy i materiały informacyjne" serwisu internetowego Pełnomocnika Rządu do Spraw Wprowadzenia Euro Przez Rzeczpospolitą Polską zamieszczono najnowsze, kwietniowe wydanie Monitora konwergencji nominalnej, publikacji Biura Pełnomocnika, w której przedstawiony jest bieżący stan wypełnienia przez Polskę i inne kraje Unii Europejskiej kryteriów konwergencji. Monitor jest publikowany w pierwszych dniach roboczych każdego miesiąca.

W lutym 2011 r. Polska wypełniała kryterium stóp procentowych. Średnia długoterminowa stopa procentowa za ostatnie 12 miesięcy wynosiła 5,8% i była o 1,5 pkt. proc. niższa od wartości referencyjnej. Znaczny wzrost wartości referencyjnej w marcu (o 2,3 pkt. proc.) wynikał z włączenia do grupy referencyjnej Łotwy, gdzie średnioroczna dynamika cen po raz pierwszy od 11 miesięcy nie była ujemna (0,0%) i różniła się od analogicznej wielkości w strefie euro o 1,9 pkt. proc., a więc o mniej niż „znaczące odchylenie" (ang. wide margin), o którym mowa w Raportach o konwergencji 2010. Gdyby jednak Łotwę wykluczono z tej grupy, wartość referencyjna pozostałaby na niezmienionym poziomie 5,2% i Polska nie wypełniałaby kryterium stóp procentowych.

W lutym 2011 r. Polska nie wypełniała kryterium stabilności cen: średnie tempo wzrostu indeksu HICP w Polsce w ostatnich 12 miesiącach wynosiło 2,6% (tak jak przed miesiącem) i przekraczało wartość referencyjną, wynoszącą 2,3% (o 0,3 pkt. proc. mniej niż w styczniu 2011 r.).

Zmienności implikowane z opcji walutowych oraz kwartalna miara ERV ulegały w marcu 2011 r. nieznacznym wahaniom i pozostawały na relatywnie niskim poziomie, zbliżonym do zeszłorocznych minimów sprzed nasilenia kryzysu greckiego. W lutym 2011 r. nastąpił natomiast spadek mniej stabilnej miary zmienności ERV do 7,2 (z 8,7) w ujęciu miesięcznym. W znacznie większym stopniu obniżyły się miesięczne zmienności węgierskiego forinta i brytyjskiego funta.
 

«Powrót