Euro w Polsce, Pełnomocnik Rządu ds. Wprowadzenia Euro przez Rzeczpospolitą Polską

«Powrót

Lipcowe wydanie Monitora Konwergencji Nominalnej

Lipcowe wydanie Monitora Konwergencji Nominalnej

Lipcowe wydanie Monitora Konwergencji Nominalnej

W dziale „Analizy i materiały informacyjne" serwisu internetowego Pełnomocnika Rządu do Spraw Wprowadzenia Euro Przez Rzeczpospolitą Polską zamieszczono najnowsze, lipcowe wydanie Monitora konwergencji nominalnej, publikacji Biura Pełnomocnika, w której przedstawiony jest bieżący stan wypełnienia przez Polskę i inne kraje Unii Europejskiej kryteriów konwergencji. Z przeprowadzonej analizy wynika, że Polska wypełnia obecnie dwa z czterech kryteriów konwergencji nominalnej.

W maju br. Polska wypełniała kryterium stabilności cen. Średnie 12-miesięczne tempo wzrostu indeksu HICP wyniosło 2,4% i było niższe o 0,2 pkt. proc. od wartości referencyjnej (2,6%). Wartość referencyjna została obliczona na podstawie danych z 3 państw o najbardziej stabilnych cenach: Szwecji i Łotwy i Irlandii. Zgodnie z treścią Raportów o konwergencji 2013 przygotowanych przez Komisję Europejską i Europejski Bank Centralny, z grupy referencyjnej została wykluczona Grecja, jako państwo, którego dynamika cen istotnie różni się od dynamiki cen w strefie euro.

W maju br. Polska wypełniała kryterium stóp procentowych. Średnia długoterminowa stopa procentowa za ostatnie 12 miesięcy wyniosła 4,3% (spadek o 0,1 pkt. proc. w stosunku do kwietnia br.), a tym samym po raz kolejny ukształtowała się na poziomie historycznego minimum. Jednocześnie wartość ta była o 1,1 pkt. proc. niższa od wartości referencyjnej, która wyniosła 5,4%. W myśl Raportów o konwergencji 2013, wartość referencyjna w bieżącym wydaniu Monitora została wyliczona w oparciu o dane dotyczące Szwecji, Łotwy i Irlandii.

Kryterium fiskalne pozostaje niewypełnione ze względu na nałożoną na Polskę procedurę nadmiernego deficytu. Istnienie nadmiernego deficytu jest obecnie stwierdzone w 17 z 28 państw UE. Jednocześnie, 21 czerwca br. Rada UE (ECOFIN) podjęła decyzję o wydłużeniu terminu na redukcję nadmiernego deficytu sektora instytucji rządowych i samorządowych przez Polskę do 2014 r.

Kryterium kursu walutowego nie jest wypełnione ze względu na fakt, że Polska nie uczestniczy w mechanizmie ERM II.
 

«Powrót