Euro w Polsce, Pełnomocnik Rządu ds. Wprowadzenia Euro przez Rzeczpospolitą Polską

«Powrót

Listopadowe wydanie Monitora Konwergencji Nominalnej

Listopadowe wydanie Monitora Konwergencji Nominalnej

Listopadowe wydanie Monitora Konwergencji Nominalnej

W dziale „Analizy i materiały informacyjne" serwisu internetowego Pełnomocnika Rządu do Spraw Wprowadzenia Euro Przez Rzeczpospolitą Polską zamieszczono najnowsze, listopadowe wydanie Monitora konwergencji nominalnej, publikacji Biura Pełnomocnika, w której przedstawiony jest bieżący stan wypełnienia przez Polskę i inne kraje Unii Europejskiej kryteriów konwergencji. Monitor jest publikowany w pierwszych dniach roboczych każdego miesiąca.

W październiku miary zmienności złotego względem euro ustabilizowały się na podwyższonych, wrześniowych poziomach. Wskaźnik zmienności ERV dla kursu PLN/EUR w ujęciu miesięcznym spadł nieznacznie do 11,2, a w ujęciu kwartalnym wzrósł do 12,0. Wartości te wyraźnie przekraczały zmienność kursową w innych państwach UE (z wyjątkiem Węgier, ale tylko w ujęciu miesięcznym). Trwały okazał się również wrześniowy wzrost – zazwyczaj bardziej stabilnych – zmienności implikowanych z opcji walutowych do poziomów zbliżonych do notowanych wiosną 2010 r.

We wrześniu 2011 r. Polska w dalszym ciągu wypełniała kryterium stóp procentowych. Średnia długoterminowa stopa procentowa za ostatnie 12 miesięcy wyniosła 6,0% i była o 1,6 pkt proc. niższa od wartości referencyjnej, która wyniosła 7,6% (obie wartości wzrosły o 0,1 pkt. proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem). Podstawą do obliczenia tej wartości były dane z trzech państw UE o najbardziej stabilnych cenach: Irlandii, Szwecji i Słowenii. Skład grupy trzech państw o najbardziej stabilnych cenach nie uległ zmianie w stosunku do sierpnia br., co przerwało proces ciągłych zmian w składzie grupy państw referencyjnych obserwowany w ostatnich miesiącach.

«Powrót