Euro w Polsce, Pełnomocnik Rządu ds. Wprowadzenia Euro przez Rzeczpospolitą Polską

«Powrót

Łotwa 18. członkiem strefy euro

Łotwa 18. członkiem strefy euro

Łotwa 18. członkiem strefy euro

1 stycznia 2014 r. Łotwa została 18. członkiem strefy euro. Kurs konwersji łata łotewskiego do euro został ustalony na poziomie 1 EUR= 0,702804 LVL. Łotwa zastosowała scenariusz big-bang oraz różne środki ochrony konsumentów, mające przeciwdziałać niekorzystnym efektom cenowym (por. Kalendarium strefy euro).

Łotwa, podobnie jak inne państwa członkowskie Unii Europejskiej, które wprowadziły euro po 2002 r., podczas wymiany waluty narodowej na euro zastosowała scenariusz big-bang, polegający na jednoczesnym wprowadzeniu euro do obiegu gotówkowego i bezgotówkowego. Przewidziano, że na Łotwie w ciągu pierwszych dwóch tygodni stycznia będzie obowiązywał okres podwójnego obiegu. W praktyce oznacza to, że do 14 stycznia w obiegu gotówkowym będzie łat łotewski i euro. Po zakończeniu tego okresu prawnym środkiem płatniczym będzie już jedynie euro. Po tym okresie wciąż będzie jednak możliwa bezpłatna wymiana łatów na euro m.in. w instytucjach kredytowych i bankach komercyjnych (przez 6 miesięcy po wprowadzeniu euro) oraz w banku centralnym Łotwy (przez czas nieokreślony).

Do obiegu zostanie wprowadzonych 400 milionów monet euro z łotewską narodową stroną i 110 milionów banknotów euro różnych nominałów. W celu zapoznania obywateli z wyglądem nowej walutą oraz ułatwienia transakcji gotówkowych w pierwszych dniach stycznia 2014 r. przygotowano 800 000 zestawów startowych dla obywateli (dostępnych od 10 grudnia 2013 r.) zawierających różne nominały monet o łącznej wartości 14,23 EUR. Ponadto przygotowano 70 000 specjalnych zestawów startowych dla sprzedawców detalicznych, każdy o wartości 200 EUR, oraz specjalne zestawy monet dla kolekcjonerów.

W celu ułatwienia konsumentom przyzwyczajenia się do nowej waluty od 1 października 2013 r. do 30 czerwca 2014 r. obowiązuje podwójna ekspozycja cen. Oznacza to, że ceny na Łotwie podawane są jednocześnie w dwóch walutach. Ponadto, aby uniknąć problemów konsumentów związanych z nieuzasadnioną podwyżką cen i nadużyciami w okresie wymiany waluty, od lipca 2013 r. rozpoczęto kampanię „Fair Euro Introducer", zachęcającą przedsiębiorstwa (np. detalistów, instytucje finansowe, sklepy internetowe) do przeliczania kwot na euro zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami i zapewnienia niezbędnej pomocy dla swoich klientów.
W procesie wprowadzenia euro na Łotwie podjęto również inne środki ochrony konsumentów, m.in. rozpoczęto monitoring cen (obejmujący również kontrole inspektorów) oraz uruchomiono specjalną linię telefoniczną, gdzie konsumenci mogą zgłaszać skargi. Informacje o przedsiębiorcach, którzy stosują nieuczciwe praktyki handlowe (m.in. nie eliminują stwierdzonych naruszeń w zakresie niezgodności z zasadami podwójnej ekspozycji cen i zasadami konwersji) są umieszczane na publicznie dostępnej „czarnej liście".

Podstawą prawną wprowadzenia wspólnej waluty stanowi decyzja Rady Ecofin z 9 lipca 2013 r., w której stwierdzono, że Łotwa spełnia warunki konieczne do przyjęcia wspólnej waluty.
Głównym dokumentem informującym o szczegółach procesu wprowadzenia euro na Łotwie był Narodowy Plan Wprowadzenia Euro, który ostatni raz został zaktualizowany 4 kwietnia 2013 r.
Aktualne informacje nt. wprowadzenia wspólnej waluty na Łotwie można znaleźć na stronie internetowej www.eiro.lv

«Powrót