Euro w Polsce, Pełnomocnik Rządu ds. Wprowadzenia Euro przez Rzeczpospolitą Polską

«Powrót

Lutowe wydanie Monitora Konwergencji Nominalnej

Lutowe wydanie Monitora Konwergencji Nominalnej

Lutowe wydanie Monitora Konwergencji Nominalnej

W dziale „Analizy i materiały informacyjne" serwisu internetowego Pełnomocnika Rządu do Spraw Wprowadzenia Euro Przez Rzeczpospolitą Polską zamieszczono najnowsze, lutowe wydanie Monitora konwergencji nominalnej, publikacji Biura Pełnomocnika, w której przedstawiony jest bieżący stan wypełnienia przez Polskę i inne kraje Unii Europejskiej kryteriów konwergencji.

 

W grudniu 2012 r. Polska nie wypełniała kryterium stabilności cen. Średnie 12-miesięczne tempo wzrostu indeksu HICP wyniosło 3,7% (spadek o 0,2 pkt. proc. w stosunku do listopada 2012 r.). Równocześnie nie odnotowano zmian w przypadku wartości referencyjnej, która wyniosła 2,8%. Listopadowe prognozy Komisji Europejskiej implikują kształtowanie się inflacji w Polsce poniżej wartości referencyjnej dla kryterium stabilności cen od IV kw. 2013 r.

 

Również kryterium stóp procentowych nie zostało wypełnione w grudniu 2012 r. Średnia długoterminowa stopa procentowa za ostatnie 12 miesięcy wyniosła 5,0% (spadek o 0,2 pkt. proc. w stosunku do listopada 2012 r.) i była o 1,4 pkt. proc. wyższa od wartości referencyjnej, która wyniosła 3,6% (bez zmian w stosunku do listopada 2012 r.). Wartość referencyjna kryterium została wyliczona w oparciu o dane dotyczące wyłącznie jednego państwa (Szwecji). Bazując na treści Raportu o konwergencji 2012 Komisji Europejskiej, z grupy referencyjnej wykluczono państwa objęte programem pomocowym UE/MFW.  

 

W związku z nałożoną na Polskę procedurą nadmiernego deficytu nie jest wypełnione kryterium fiskalne. Kryterium kursu walutowego nie jest wypełnione ze względu na fakt, że Polska nie uczestniczy w mechanizmie ERM II.

«Powrót