Euro w Polsce, Pełnomocnik Rządu ds. Wprowadzenia Euro przez Rzeczpospolitą Polską

«Powrót

Lutowe wydanie Monitora Konwergencji Nominalnej

Lutowe wydanie Monitora Konwergencji Nominalnej

Lutowe wydanie Monitora Konwergencji Nominalnej

W dziale „Analizy i materiały informacyjne" serwisu internetowego Pełnomocnika Rządu do Spraw Wprowadzenia Euro Przez Rzeczpospolitą Polską zamieszczono najnowsze, styczniowe wydanie Monitora konwergencji nominalnej, publikacji Biura Pełnomocnika, w której przedstawiony jest bieżący stan wypełnienia przez Polskę i inne kraje Unii Europejskiej kryteriów konwergencji. Monitor jest publikowany w pierwszych dniach roboczych każdego miesiąca.

W grudniu 2010 r. Polska nie wypełniała żadnego kryterium konwergencji nominalnej. Średnia długoterminowa stopa procentowa za ostatnie 12 miesięcy wynosiła 5,8% i była o 0,6 pkt. proc. wyższa od wartości referencyjnej. Podstawą do obliczenia tej wartości były dane ze Słowacji, Holandii i Niemiec. Jeszcze w listopadzie 2010 r. wartość dla Polski kształtowała się o 0,5 pkt. proc. poniżej wartości referencyjnej. W grudniu nastąpiła jednak zmiana składu grupy referencyjnej (Niemcy zastąpiły Litwę), skutkująca wyraźnym spadkiem wartości referencyjnej. Spread między oprocentowaniem obligacji obu państw wynosi bowiem 2,9 pkt. proc. W grudniu 2010 r. wzrosły też bieżące długoterminowe stopy w Polsce (z 5,8% do 6,0%), co jak dotąd znalazło niewielkie odzwierciedlenie w 12-miesięcznej średniej kroczącej.

W styczniu 2010 r. nastąpił wzrost zmienności kursu złotego względem euro mierzonej ERV: do 10,8 (z 7,4) w ujęciu miesięcznym i do 9,3 (z 8,4) w ujęciu kwartalnym. Złoty pozostawał tym samym najbardziej zmienną wobec euro walutą państw UE, choć zmienność ERV wyraźnie wzrosła również na innych rynkach (na Węgrzech, w Wielkiej Brytanii, Szwecji, Czechach, Rumunii, a nawet na Łotwie).

«Powrót