Euro w Polsce, Pełnomocnik Rządu ds. Wprowadzenia Euro przez Rzeczpospolitą Polską

«Powrót

Międzynarodowa konferencja nt. zarządzania gospodarczego w UE i strefie euro

Międzynarodowa konferencja nt. zarządzania gospodarczego w UE i strefie euro

Międzynarodowa konferencja nt. zarządzania gospodarczego w UE i strefie euro

W dniu 5 lipca br. odbyła się międzynarodowa konferencja współorganizowana przez Komisję Europejską i Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Wprowadzenia Euro przez RP pt. „Conference on Economic Governance in the EU/ euro area – What lessons for Poland?". Podczas konferencji został dokonany przegląd i ocena zmian w systemie zarządzania gospodarczego w UE ze szczególnym naciskiem na wpływ tych zmian na sytuację państw z derogacją, w tym Polski. Konferencja odbyła się w Narodowym Banku Polskim.

Główne wnioski z konferencji dotyczyły po pierwsze pozytywnej oceny stabilności gospodarczej Polski, na którą składają się m.in. brak poważnych nierównowag makroekonomicznych (pozytywna ocena w ramach procedury nierównowag makroekonomicznych), postępująca i przyjazna dla wzrostu gospodarczego konsolidacja fiskalna (ścieżka wypełnienia kryterium fiskalnego w krótkiej perspektywie) oraz istnienie reguł fiskalnych, w tym reguły długu zapisanej w Konstytucji, co stanowi już istniejący krok naprzód w porównaniu do wielu państw strefy euro, które dopiero od niedawna wdrażają lub planują wdrożenie tego typu rozwiązań. Po drugie, zawirowania w strefie euro, które z punktu widzenia Polski mają charakter zewnętrzny, silnie oddziałują jednak zarówno na polską gospodarkę, jak i na perspektywę przyjęcia przez Polskę euro – oddalając tę ostatnią do czasu ustabilizowania sytuacji w ramach wspólnego obszaru walutowego. Polska deklaruje przy tym chęć aktywnego uczestnictwa w projektowaniu zmian ładu instytucjonalnego UE i strefy euro. Po trzecie, wdrażane zmiany w systemie instytucjonalnym UE z jednej strony stanowią odpowiedź na kryzys i zidentyfikowane strukturalne niedoskonałości europejskiej Unii Gospodarczej i Walutowej, z drugiej jednak charakteryzują się wysokim stopniem skomplikowania, co utrudnia europejskiej opinii publicznej ich zrozumienie. Demokratyczna legitymizacja nowych rozwiązań instytucjonalnych ma natomiast kluczowe znaczenie z punktu widzenia późniejszej implementacji i stosowania nowych reguł. Ta ostatnia kwestia stanowi jedno z najważniejszych wyzwań, jakie stoją zarówno przed strefą euro, jak i państwami objętymi derogacją.

Wśród prelegentów konferencji znaleźli się przedstawiciele Komisji Europejskiej, Ministerstwa Finansów, Narodowego Banku Polskiego, Europejskiego Banku Centralnego oraz jednego z czołowych europejskich think-thanków. W konferencji wzięli ponadto udział przedstawiciele wyższych gremiów międzyinstytucjonalnej struktury organizacyjnej ds. wprowadzenia euro w Polsce (Narodowego Komitetu Koordynacyjnego do Spraw Euro oraz Rady Koordynacyjnej) oraz przedstawiciele państw członkowskich UE, reprezentujący grupy DirCom oraz EuroTeam. DirCom jest grupą działającą przy Dyrekcji Generalnej do Spraw Gospodarczych i Finansowych (DG ECFIN) Komisji Europejskiej. W jej skład wchodzą przedstawiciele ministerstw właściwych ds. finansów oraz banków centralnych państw Unii Europejskiej. Celem grupy jest międzynarodowa wymiana doświadczeń w zakresie kampanii informacyjnej na temat wspólnej waluty. EuroTeam jest z kolei grupą założoną przez Komisję Europejską, w której skład wchodzi ok. 100 niezależnych specjalistów z różnych środowisk – naukowych, administracji publicznej, organizacji i sektora prywatnego, z krajów członkowskich Unii Europejskiej z derogacją, zajmujących się sprawami gospodarczymi i finansowymi. Członkowie grupy prowadzą wykłady, prelekcje, prezentacje skierowane do różnych odbiorców i zabierają publicznie głos na tematy związane z euro oraz Unią Gospodarczą i Walutową.

Zapraszamy do zapoznania się z relacją z konferencji oraz materiałami konferencyjnymi w zakładce "Wydarzenia".

«Powrót