Euro w Polsce, Pełnomocnik Rządu ds. Wprowadzenia Euro przez Rzeczpospolitą Polską

«Powrót

Październikowe wydanie Monitora Konwergencji Nominalnej

Październikowe wydanie Monitora Konwergencji Nominalnej

Październikowe wydanie Monitora Konwergencji Nominalnej

W dziale „Analizy i materiały informacyjne" serwisu internetowego Pełnomocnika Rządu do Spraw Wprowadzenia Euro Przez Rzeczpospolitą Polską zamieszczono najnowsze, październikowe wydanie Monitora konwergencji nominalnej, publikacji Biura Pełnomocnika, w której przedstawiony jest bieżący stan wypełnienia przez Polskę i inne kraje Unii Europejskiej kryteriów konwergencji. Monitor jest publikowany w pierwszych dniach roboczych każdego miesiąca.

We wrześniu nastąpił znaczący wzrost wszystkich miar zmienności złotego względem euro. Wskaźnik zmienności ERV dla kursu PLN/EUR w ujęciu miesięcznym wzrósł we wrześniu do 15,3, a w ujęciu kwartalnym do 10,9. Były to wartości najwyższe od czerwca 2010 r. i wyraźnie przekraczały zmienność kursową w innych państwach UE. Wyraźnie wzrosły również – zazwyczaj bardziej stabilne – zmienności implikowane z opcji walutowych, osiągając wartości zbliżone do poziomów notowanych wiosną 2009 r.

W sierpniu 2011 r. Polska wypełniała kryterium stóp procentowych. Średnia długoterminowa stopa procentowa za ostatnie 12 miesięcy wynosiła 5,9% i była o 1,6 pkt proc. niższa od wartości referencyjnej, która wzrosła z 7,2 do 7,5%. O wzroście wartości referencyjnej w stosunku do poprzedniego miesiąca zdecydowało włączenie Słowenii (na miejsce Holandii) do grupy referencyjnej. Częste zmiany w zakresie wypełnienia kryterium stopy procentowej, obserwowane w kilku ostatnich kwartałach, związane są ze znacznym wzrostem zmienności szeregu wartości referencyjnej dla tego kryterium. Wynika to zarówno ze wzrostu zróżnicowania długoterminowych stóp procentowych w UE i strefie euro (ze względu na zmianę rynkowej percepcji ryzyka poszczególnych państw), jak i częstszych zmian składu grupy referencyjnej (ze względu na silne zróżnicowanie procesów inflacyjnych w państwach UE od momentu nasilenia kryzysu).

«Powrót