Euro w Polsce, Pełnomocnik Rządu ds. Wprowadzenia Euro przez Rzeczpospolitą Polską

«Powrót

Publikacja artykułu i innych informacji nt. kryzysu w strefie euro oraz aktualizacja serwisu Pełnomocnika Rządu

Publikacja artykułu i innych informacji nt. kryzysu w strefie euro oraz aktualizacja serwisu Pełnomocnika Rządu

Publikacja artykułu i innych informacji nt. kryzysu w strefie euro oraz aktualizacja serwisu Pełnomocnika Rządu

W serii artykułów MF Working Papers ukazał się nowy artykuł autorstwa pracowników Biura Pełnomocnika Rządu pt. EMU: the (post-)crisis perspective. Literature survey and implications for the euro-candidates. Materiał zawiera obszerny, krytyczny przegląd literatury na temat kryzysu w strefie euro przygotowany z punktu widzenia kraju z derogacją. Celem opracowania jest przedstawienie przyczyn i przebiegu kryzysu strefy euro, działań podejmowanych na poziomie Unii Europejskiej dla wzmocnienia ram instytucjonalnych unii walutowej i zapewnienia rozwiązań zapobiegających podobnym sytuacjom w przyszłości, a także próba oceny wpływu, jaki wywarł kryzys na bilans kosztów i korzyści z przyjęcia wspólnej waluty w Polsce i innych państwach z derogacją.

Z dotychczasowej literatury wynika, że stabilne uczestnictwo w unii walutowej wymaga wdrożenia odpowiednich działań zarówno na poziomie krajowym, jak i całej Unii Europejskiej. Kryzys pokazał, że głębsza integracja fiskalna jest warunkiem koniecznym zachowania stabilności strefy euro w długim okresie, co z punktu widzenia państwa z derogacją wiązać się może z większą niż dotychczas oczekiwano rezygnacją z suwerenności w polityce gospodarczej. Zmiany zachodzące w związku z kryzysem mogą implikować istotne przesunięcia w bilansie korzyści i kosztów związanych z przyjęcia nowej waluty.

W związku z powyższymi wnioskami dokonano odpowiedniej aktualizacji informacji zawartych w serwisie Pełnomocnika Rządu ds. Wprowadzenia Euro przez Rzeczpospolitą Polską, w szczególności uzupełniono Najczęściej zadawane pytania w zakresie zarządzania gospodarczego w UE i strefie euro, bilansu kosztów i korzyści przyjęcia euro oraz dodano kalendarium kryzysu w strefie euro i walki z nim, stanowiące chronologiczną listę wydarzeń, związanych z narastaniem kryzysu w strefie euro oraz działań podejmowanych w celu jego rozwiązania,. Dodatkowo, w związku z powołaniem przez Radę Koordynacyjną w październiku 2011 r. dwóch gremiów wchodzących w skład międzyinstytucjonalnej struktury ds. wprowadzenia euro – Grupy Zadaniowej ds. Dostosowania Systemów Informatycznych w Administracji Publicznej oraz Grupy Zadaniowej ds. Stabilności Finansowej, dodano nową zakładkę poświęconą Grupom Zadaniowym.

W rezultacie w serwisie zaktualizowano i rozszerzono następujące zakładki:

Zapraszamy do zapoznania się ze zaktualizowanymi opracowaniami.

Zespół Biura Pełnomocnika Rządu ds. Wprowadzenia Euro przez Rzeczpospolitą Polską
 

«Powrót