Euro w Polsce, Pełnomocnik Rządu ds. Wprowadzenia Euro przez Rzeczpospolitą Polską

    Badania wspierające Raport NBP (2009)

    Badania wspierające Raport NBP (2009)

    Badania wspierające Raport NBP (2009)

    Opracowywaniu Raportu na temat pełnego uczestnictwa Rzeczypospolitej Polskiej w trzecim etapie Unii Gospodarczej i Walutowej (link do strony wewnętrznej) z 2009 r. towarzyszył proces badawczy, w ramach którego  pracownicy Narodowego Banku Polskiego oraz eksperci zewnętrzni z ośrodków akademickich, instytutów naukowych oraz instytucji administracji publicznej zrealizowali projekty badawcze, mające na celu pogłębioną analizę korzyści i kosztów związanych z przyjęciem przez Polskę wspólnej europejskiej waluty. Wyniki tych analiz były konsultowane w ramach cyklu seminariów odbywających się w NBP, podczas których prezentowano i poddawano pod dyskusje założenia metodologiczne oraz wyniki projektów, a następnie po uzyskaniu pozytywnej recenzji zostały opublikowane.

«Powrót

Łukasz Szymczyk - Implikacje Traktatu z Lizbony dla uwarunkowań instytucjonalnych funkcjonowania strefy euro

Łukasz Szymczyk - Implikacje Traktatu z Lizbony dla uwarunkowań instytucjonalnych funkcjonowania strefy euro

Łukasz Szymczyk - Implikacje Traktatu z Lizbony dla uwarunkowań instytucjonalnych funkcjonowania strefy euro

Celem opracowania jest prezentacja zmian dotyczących zasad funkcjonowania i architektury instytucjonalnej Unii Gospodarczej i Walutowej (UGW), które zostaną wprowadzone przez Traktat z Lizbony (TL) do obecnie obowiązujących Traktatów. Opracowanie zawiera ponadto analizę implikacji tych zmian dla efektywności funkcjonowania strefy euro oraz dla państw członkowskich UE pozostających poza strefą.
W opracowaniu przedstawiona została geneza i ramy formalno-proceduralne TL, ze szczególnym uwzględnieniem roli Traktatu ustanawiającego Konstytucję dla Europy, zwanego Traktatem Konstytucyjnym (TK). Opracowanie zawiera ponadto krótki przegląd najważniejszych zmian instytucjonalnych wprowadzonych przez TL. Zasadniczą część stanowi analiza zmian wprowadzonych przez TL do architektury instytucjonalnej UGW. W szczególności omówione zostały: usytuowanie instytucjonalne Europejskiego Banku Centralnego (EBC) i Europejskiego Systemu Banków Centralnych (ESBC), instytucjonalizacja Eurogrupy oraz zmiany w procedurach decyzyjnych w obszarze koordynacji polityki gospodarczej, w tym fiskalnej, w ramach UE. W opracowaniu podjęta została próba wskazania na instytucjonalne i polityczne implikacje zmian wprowadzonych przez TL dla efektywności funkcjonowania strefy euro oraz dla państw pozostających poza strefą.
Opracowanie opiera się na tekście TL, w wersji opublikowanej w Dzienniku Urzędowym UE. Analiza zmian wprowadzonych przez TL uwzględnia dotychczasową praktykę funkcjonowania strefy euro, w tym sposób wypracowywania i podejmowania decyzji.

Powiązane linki

bip

Informacje o publikacji dokumentu

 
Data utworzenia: 02.09.2009 Data publikacji: 07.09.2012 15:17 Data ostatniej modyfikacji: 07.09.2012 15:17
Autor: Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Euro Osoba publikująca: Agnieszka Szczypińska Osoba modyfikująca: Agnieszka Szczypińska
Rejestr zmian
«Powrót