Euro w Polsce, Pełnomocnik Rządu ds. Wprowadzenia Euro przez Rzeczpospolitą Polską

    Badania wspierające Raport NBP (2009)

    Badania wspierające Raport NBP (2009)

    Badania wspierające Raport NBP (2009)

    Opracowywaniu Raportu na temat pełnego uczestnictwa Rzeczypospolitej Polskiej w trzecim etapie Unii Gospodarczej i Walutowej (link do strony wewnętrznej) z 2009 r. towarzyszył proces badawczy, w ramach którego  pracownicy Narodowego Banku Polskiego oraz eksperci zewnętrzni z ośrodków akademickich, instytutów naukowych oraz instytucji administracji publicznej zrealizowali projekty badawcze, mające na celu pogłębioną analizę korzyści i kosztów związanych z przyjęciem przez Polskę wspólnej europejskiej waluty. Wyniki tych analiz były konsultowane w ramach cyklu seminariów odbywających się w NBP, podczas których prezentowano i poddawano pod dyskusje założenia metodologiczne oraz wyniki projektów, a następnie po uzyskaniu pozytywnej recenzji zostały opublikowane.

«Powrót

Paweł Skrzypczyński - Wahania aktywności gospodarczej w Polsce i strefie euro

Paweł Skrzypczyński - Wahania aktywności gospodarczej w Polsce i strefie euro

Paweł Skrzypczyński - Wahania aktywności gospodarczej w Polsce i strefie euro

Zbliżone kształtowanie się cykli koniunkturalnych w krajach tworzących unię walutową stanowi jeden z ważniejszych czynników wpływających na efektywność wspólnej polityki monetarnej. Tym samym pytanie o podobieństwa i różnice pomiędzy wahaniami aktywności gospodarczej w nowych gospodarkach członkowskich Unii Europejskiej oraz gospodarkach strefy euro, a więc pytanie o synchronizację krajowego cyklu koniunkturalnego z cyklem charakteryzującym unię monetarną, jest zasadne w obliczu rozszerzenia struktur strefy euro w przyszłości.
W artykule podjęto próbę odpowiedzi na powyższe pytanie w przypadku gospodarki polskiej, opierając badanie na ilościowej analizie przebiegu cyklu koniunkturalnego w Polsce i strefie euro w latach 1995-2007. Głównym celem pracy jest określenie stopnia synchronizacji pomiędzy wahaniami koniunktury w badanych gospodarkach. W tym celu wykorzystano metody analizy szeregów czasowych, operujące zarówno w dziedzinie czasu jak i częstotliwości, które umożliwiły pomiar cykli koniunkturalnych oraz określenie stopnia ich konwergencji.
Uzyskane wyniki wskazują, że w analizowanym okresie gospodarka polska i strefy euro wykazują średni i stabilny w czasie stopień dopasowania wahań cyklicznych. Synchronizacja cykli o długości do około 3 lat jest wyższa niż cykli o dłuższym okresie, które wykazują tendencję do wyraźnego wyprzedzania analogicznych fluktuacji w strefie euro. Zarówno cykle o długości do około 3 lat, jak również cykle dłuższe, charakteryzują się w przypadku Polski wyższymi amplitudami niż w strefie euro.

Powiązane linki

bip

Informacje o publikacji dokumentu

 
Data utworzenia: 02.09.2009 Data publikacji: 07.09.2012 15:23 Data ostatniej modyfikacji: 07.09.2012 15:23
Autor: Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Euro Osoba publikująca: Agnieszka Szczypińska Osoba modyfikująca: Agnieszka Szczypińska
Rejestr zmian
«Powrót