Projekt Krajowego Standardu Rachunkowości "Środki trwałe"

Projekt Krajowego Standardu Rachunkowości "Środki trwałe"

Projekt Krajowego Standardu Rachunkowości "Środki trwałe"

Komitet Standardów Rachunkowości (KSR) przekazuje do publicznej dyskusji projekt Krajowego Standardu Rachunkowości „Środki trwałe".

Standard wyjaśnia zasady uznawania, wyceny i ujmowania środków trwałych oraz środków trwałych w budowie w księgach rachunkowych, w tym także dokonywania odpisów amortyzacyjnych lub umorzeniowych, jak również zasady prezentacji i ujawniania informacji o nich w sprawozdaniu finansowym jednostki. Standard nie ma zastosowania do aktywów biologicznych, w tym inwentarza żywego i roślin. Standard nie omawia też zagadnień związanych z zamianą jednego środka trwałego na inny środek trwały. Problematyka ta będzie przedmiotem regulacji odrębnych dokumentów Komitetu Standardów Rachunkowości.

Zagadnienia związane ze środkami trwałymi występują powszechnie wśród jednostek stosujących Ustawę o rachunkowości. Projekt standardu nie obejmuje zagadnień związanych ze stosowaniem przepisów podatkowych dotyczących środków trwałych i ich amortyzacji. Jednakże należy podkreślić, że ewidencja księgowa środków trwałych ma zapewnić możliwość prawidłowego obliczenia podatku dochodowego. KSR ma nadzieję, że standard – po jego przyjęciu – będzie miał szerokie zastosowanie i będzie stanowił istotną pomoc dla księgowych i kierowników jednostek sporządzających sprawozdania finansowe.

Przekładając do publicznej dyskusji projekt standardu „Środki trwałe" prosimy Państwa o wyrażenie sądów i opinii. Będziemy szczególnie zobowiązani za wypowiedzi w następujących kwestiach:

  1. Czy, w Państwa ocenie, zaproponowane w projekcie rozstrzygnięcia są wystarczające? Jeśli NIE proszę podać dlaczego.
  2. Czy zaproponowane rozstrzygnięcia (punkty w projekcie) są w pełni zrozumiałe? Jeśli NIE proszę wskazać, które zagadnienia wymagają wyjaśnienia, rozwinięcia i uszczegółowienia?
  3. Czy istnieją zagadnienia, o które standard powinien zostać uzupełniony? Projekt stanowi, iż do ceny nabycia lub kosztu wytworzenia środka trwałego nie zalicza się kosztów, jakie jednostka będzie musiała ponieść w przyszłości w związku z likwidacją tego środka trwałego po zakończeniu jego eksploatacji, bądź w związku z rekultywacją terenu, na którym znajdował się dany środek trwały (patrz pkt 6.11). Projekt przewiduje również, iż jeżeli z uwagi na obowiązujące przepisy jednostka jest zobowiązana do przeprowadzenia w przyszłości rekultywacji (np. w przypadku kopalni lub składowisk odpadów) jednostka tworzy rozliczenie międzyokresowe bierne z tego tytułu począwszy od dnia przyjęcia środka trwałego do użytkowania, zgodnie z zasadami określonymi w KSR nr 6 „Rezerwy, bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów, zobowiązania warunkowe". Prosimy o zajęcie stanowiska czy jednostka powinna zawsze tworzyć rozliczenia międzyokresowe bierne z tytułu rekultywacji w sposób systematyczny w okresie użytkowania środka trwałego w ciężar kosztów działalności operacyjnej? Czy w Państwa opinii standard powinien również przewidywać, że w określonych przypadkach, kiedy jednostka jest zobowiązana do przeprowadzenia rekultywacji niezależnie od sposobu i zakresu dalszego wykorzystania środka trwałego, konieczne jest utworzenie rezerwy jednorazowo na dzień przyjęcia środka trwałego do użytkowania w pełnej kwocie powstałego zobowiązania w ciężar pozostałych kosztów operacyjnych? Prosimy o uzasadnienie prezentowanego stanowiska.
  4. Projekt wskazuje zasady ustalania wartości początkowej środka trwałego pozyskanego drogą jego przekwalifikowania z nieruchomości inwestycyjnej (patrz pkt 6.26), które uzależnione są od sposobu postępowania z tym składnikiem majątku w jednostce (tj. czy od początku był on ujmowany jako nieruchomość inwestycyjna czy uprzednio stanowił już element środków trwałych). 
  5. Czy zgadzają się Państwo z takim podejściem? Prosimy o uzasadnienie prezentowanego stanowiska.
  6. Czy zaproponowane w projekcie standardu przykłady są pomocne? Jeśli NIE proszę wyjaśnić dlaczego?
  7. Czy uważacie Państwo, że inne punkty standardu wymagają zilustrowania przykładami? Jeśli TAK proszę podać które.
  8. Czy mają Państwo inne uwagi do projektu standardu?

KSR uprzejmie prosi o zgłaszanie uwag i komentarzy do ww. projektu - w terminie do dnia 31 października 2016 r. na adres sekretarz.ksr@mf.gov.pl. 
 

Projekt standardu w sprawie środków trwałych (plik pdf 1,12 MB)

bip

Informacje o publikacji dokumentu

 
Data utworzenia: 29.07.2016 Data publikacji: 29.07.2016 11:18 Data ostatniej modyfikacji: 29.07.2016 11:41
Autor: Departament Rachunkowości i Rewizji Finansowej Osoba publikująca: Aneta Gołdyń Osoba modyfikująca: Aneta Gołdyń