W dniach 3-7 grudnia 2018 r. odbyło się w Strasburgu 57 posiedzenie plenarne Komitetu Ekspertów ds. Oceny Środków Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy i Finansowania Terroryzmu (MONEYVAL), w którym uczestniczyła stała delegacja Polski, składająca się z przedstawicieli Generalnego Inspektora Informacji Finansowej, Prokuratury Krajowej oraz Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego.
W trakcie posiedzenia MONEYVAL dyskutował nad raportami z ewaluacji w obszarze walki z praniem pieniędzy i finansowaniem terroryzmu Czech i Litwy, w ocenie których w charakterze ewaluatorów uczestniczyli także przedstawiciele Polski z Polskiej Jednostki Analityki Finansowej oraz Komendy Głównej Policji. Zgodnie z procedurą MONEYVAL, przyjęte raporty, po uzyskaniu opinii międzynarodowej odnośnie ich jakości i zgodności ze standardami, zostaną udostępnione pod profilem każdego z ocenianych państw.
Komitet przyjął wspólny raport FATF - MONEYVAL w obszarze walki z praniem pieniędzy i finansowaniem terroryzmu w ramach nowej rundy ewaluacyjnej w odniesieniu do Izraela.
W trakcie posiedzenia przyjęto także raporty postępu następujących krajów: Andora, Azerbejdżan, Chorwacja, Węgry, Liechtenstein, Czarnogóra, Rumunia, Serbia, Słowenia oraz Była Jugosłowiańska Republika Macedonii.
Przy współpracy z przedstawicielami FATF, Grupy Egmont, GRETA i sektora prywatnego MONEYVAL przeprowadził panel dyskusyjny na temat przeciwdziałania praniu pieniędzy pochodzących z handlu ludźmi i współczesnego niewolnictwa, ukazujący skalę tego zjawiska. Komitet będzie prowadził dalsze prace w tym obszarze.
W trakcie posiedzenia przyjęto regionalny plan operacyjny w celu zwalczania finansowania terroryzmu, przewidujący wzmacnianie współpracy w tym obszarze wśród członków Komitetu, organizowanie szkoleń i seminariów, wymianę informacji oraz dobrych praktyk.
Komitet wysłuchał różnych prezentacji i przeprowadził dyskusje, m. in. na takie tematy, jak: ostatnie zmiany w standardach FATF w odniesieniu do regulacji wirtualnych aktywów; strategie zakłócania finansowania terroryzmu – w oparciu o dokument opracowany przez FATF; horyzontalny przegląd sektora wyznaczonych przedsiębiorstw i zawodów niefinansowych w zakresie nadzoru i wdrożenia środków zapobiegawczych w nowej rundzie ocen; przedstawienie przez Państwową Służbę Monitoringu Finansowego Ukrainy sprawy operacyjnej, związanej z praniem pieniędzy pochodzących z korupcji, nagrodzonej przez Grupę Egmont nagrodą Best Egmont Case Award 2018.
MONEYVAL wysłuchał także informacji o pracach prowadzonych w ramach Konferencji Stron Konwencji Rady Europy o praniu, ujawnianiu, zajmowaniu i konfiskacie dochodów pochodzących z przestępstwa oraz o finansowaniu terroryzmu.