Euro w Polsce, Pełnomocnik Rządu ds. Wprowadzenia Euro przez Rzeczpospolitą Polską

Czwarte wydanie Monitora Konwergencji Realnej

Czwarte wydanie Monitora Konwergencji Realnej

Czwarte wydanie Monitora Konwergencji Realnej

 

W dziale „Analizy i materiały informacyjne" serwisu internetowego Pełnomocnika Rządu ds. Wprowadzenia Euro przez RP ukazało się nowe wydanie Monitora Konwergencji Realnej (wcześniej: Monitor Konwergencji Cyklicznej), publikacji Biura Pełnomocnika, przedstawiającej stopień podobieństwa gospodarki polskiej i strefy euro w zakresie jej struktury oraz wahań koniunkturalnych.

Stopień synchronizacji cykli koniunkturalnych stanowi ważne uwarunkowanie bilansu korzyści i kosztów członkostwa kraju w unii walutowej. Identyfikacja obszarów odpowiedzialnych za ewentualną desynchronizację cykli ułatwia bowiem dobór narzędzi instytucjonalnych pozwalających na zwiększenie symetrii szoków dotykających oba obszary gospodarcze lub na poprawę funkcjonowania alternatywnych względem niezależnej polityki pieniężnej i kursowej mechanizmów absorpcji szoków.

Przeprowadzona w najnowszym numerze Monitora analiza, uwzględniająca dane do III kw. 2012 r.,  wskazuje na wzrost podobieństwa kształtowania się cykli koniunkturalnych w Polsce i w strefie euro w zakresie wszystkich rozpatrywanych składowych. W kontekście podobieństwa struktur gospodarczych doszło zaś do pogłębienia różnic między strukturami tworzenia PKB oraz inwestycji w Polsce i w strefie euro. Trend ten w dużej mierze uznaje się za pochodną kryzysu finansowo-gospodarczego. Poza tym, struktura inwestycji w Polsce w tym okresie była silnie determinowana trwającym procesem przygotowań do Euro 2012 oraz wysokim stopniem wykorzystania funduszy unijnych. Zjawisku temu towarzyszyła kontynuacja trendu wzrostowego w zakresie relatywnego poziomu dochodów.

Dodatkowo, w najnowszym numerze Monitora Konwergencji Realnej podjęto próbę podsumowania doświadczeń z pierwszej dekady funkcjonowania strefy euro w kontekście hipotezy endogeniczności optymalnych obszarów walutowych, zgodnie z którą wzrost intensywności wymiany handlowej między krajami prowadzi do synchronizacji cykli koniunkturalnych. Dokonany przegląd literatury oraz przeprowadzona analiza nie pozwoliły na jednoznaczne potwierdzenie tej hipotezy (por. Temat specjalny).