Euro w Polsce, Pełnomocnik Rządu ds. Wprowadzenia Euro przez Rzeczpospolitą Polską

Dwunaste sprawozdanie z działalności Pełnomocnika Rządu ds. Wprowadzenia Euro

Dwunaste sprawozdanie z działalności Pełnomocnika Rządu ds. Wprowadzenia Euro

Dwunaste sprawozdanie z działalności Pełnomocnika Rządu ds. Wprowadzenia Euro

Informacja nt. działań podjętych przez Pełnomocnika Rządu i kierowaną przez niego międzyinstytucjonalną strukturę ds. przygotowań do wprowadzenia euro, mających na celu realizację filarów strategii integracji walutowej, to jeden z głównych tematów omówionych w Sprawozdaniu Pełnomocnika Rządu ds. Wprowadzenia Euro za okres od 1 kwietnia do 30 września 2014 r.

Jak wskazano w dalszej części komunikatu, w okresie sprawozdawczym m.in. zmieniono zasady szacowania wartości referencyjnych dla monetarnych kryteriów konwergencji nominalnej (w celu dostosowania ich do informacji opublikowanych przez instytucje europejskie), rozpoczęto nowe projekty w ramach Euro Adoption Technical Assistance Banku Światowego oraz dokonywano oceny wpływu zmian instytucjonalnych w strefie euro na polską strategię integracji walutowej.
W ramach realizacji I. filara: ukierunkowanie polityki gospodarczej Polski, jeszcze przed przyjęciem euro, na trwałe wypełnienie kryteriów konwergencji nominalnej Biuro Pełnomocnika Rządu regularnie publikowało Monitor konwergencji nominalnej, w którym przedstawiano stan wypełnienia przez Polskę kryteriów z Maastricht. W związku z wnioskami z Raportów o konwergencji, publikowanymi przez Komisję Europejską i Europejski Bank Centralny, zmodyfikowany został sposób analizy w zakresie kryteriów stabilności cen oraz stóp procentowych. Zmiana ta dotyczyła wariantowego prezentowania wartości referencyjnych dla ww. kryteriów, co jest związane z dalszym wzrostem dyskrecjonalności w zakresie stosowania kryteriów przez Komisję Europejską i Europejski Bank Centralny.
W zakresie II. filara: podjęcie innych działań wzmacniających potencjał i elastyczność polskiej gospodarki Ministerstwo Finansów i Narodowy Bank Polski, w ramach Euro Adoption Technical Assistance Banku Światowego, prowadziły projekty badawcze mające na celu wnikliwą analizę bieżącej sytuacji, zdiagnozowanie potencjalnych problemów oraz zaproponowanie rozwiązań na rzecz wzrostu konkurencyjności polskiego eksportu oraz poprawy elastyczności rynku produktów. W 2014 r. zostały zakończone analizy Banku Światowego dotyczące salda na rachunku obrotów bieżących i poziomu oszczędności w polskiej gospodarce.
W okresie sprawozdawczym Zespół Roboczy ds. Makroekonomicznych i Zespół Roboczy ds. Dostosowań Prawnych oraz Grupa Zadaniowa ds. Stabilności Finansowej kontynuowały prace w zakresie implikacji reform instytucjonalnych w strefie euro dla procesu przygotowań do wprowadzenia euro w Polsce. Prace te dotyczyły zarówno wpływu wskazanych zmian na stabilność samej strefy euro (w ramach IV. filara: ustabilizowanie sytuacji w strefie euro, w szczególności potwierdzenie rzeczywistej skuteczności podjętych reform i kompletność architektury instytucjonalnej strefy euro), jak i oceny praktycznych dostosowań, które będą musiały zostać przeprowadzone w Polsce w przypadku wprowadzenia euro (w ramach III. filara: gruntowne przygotowanie techniczno-organizacyjnej strony procesu).
Ponadto, w okresie sprawozdawczym odbyło się piętnaste posiedzenie Rady Koordynacyjnej, organu mającego za zadanie współpracę z Pełnomocnikiem Rządu w zakresie monitorowania ewentualnych zagrożeń towarzyszących procesowi przygotowań do wprowadzania euro przez Polskę, koordynowanie prac Zespołów Roboczych i Grup Zadaniowych oraz działań przygotowawczych do wprowadzenia euro. Na posiedzeniu omówiono stan realizacji poszczególnych filarów strategii integracji, ze szczególnym uwzględnieniem filara I i IV. Podsumowano także postępy prac struktury, w szczególności w zakresie projektów analitycznych.
Sprawozdanie Pełnomocnika Rządu ds. Wprowadzenia Euro za okres od 1 kwietnia do 30 września 2014 r. 5 listopada br. zostało przyjęte przez Komitet do Spraw Europejskich, 19 listopada br. przez Stały Komitet Rady Ministrów, a 25 listopada br. zostało przekazane do wiadomości członkom Rady Ministrów.
Najnowsze Sprawozdanie jest dostępne w serwisie internetowym Pełnomocnika Rządu w zakładce Pełnomocnik Rządu ds. Euro.