Euro w Polsce, Pełnomocnik Rządu ds. Wprowadzenia Euro przez Rzeczpospolitą Polską

Eurobarometr – nowe wyniki badań opinii publicznej nt. euro

Eurobarometr – nowe wyniki badań opinii publicznej nt. euro

Eurobarometr – nowe wyniki badań opinii publicznej nt. euro

Wczoraj, tj. 27 lipca br., Komisja Europejska opublikowała najnowsze wyniki badań opinii publicznej w nowych państwach członkowskich UE przygotowujących się do przystąpienia do strefy euro (NMS-8), tj. Czech, Estonii, Węgier, Litwy, Łotwy, Polski, Bułgarii i Rumunii. Badanie zostało przeprowadzone w maju br.

Głównym wnioskiem z najnowszych badań Flash Eurobarometer jest odnotowany częściowy spadek poparcia dla wprowadzenia euro w grupie NMS-8. Spadek ten dla średniej w analizowanej grupie państw jest jednak niewielki – wyniósł zaledwie 2 punkty procentowe (z 49 do 47%) w porównaniu do poprzedniego badania z września 2009 r. Skala spadku poparcia jest stosunkowo niska, biorąc pod uwagę aktualną niesprzyjającą sytuację ekonomiczną w Europie.

Zmiana poziomu poparcia dla wprowadzenia euro różni się natomiast w przypadku poszczególnych państw. Największy spadek poparcia – o 5 pp. – w porównaniu z poprzednim badaniem odnotowano na Litwie i w Rumunii (z odpowiednio 48 do 43% i z 60 do 55%). W Estonii, która przygotowuje się do przyjęcia euro z początkiem przyszłego roku, poziom poparcia wynosi 37% (spadek o 1 pp. w porównaniu z poprzednim badaniem). Wzrost poparcia o 2 pp. odnotowano w Bułgarii i w Czechach (do 51% i 39%), natomiast skala poparcia dla euro w porównaniu z wrześniem 2009 r. nie zmieniła się w przypadku Polski i Węgier. Polacy wciąż są podzieleni w zakresie stosunku do wprowadzenia euro – 45 % Polaków popiera wprowadzenie euro, podczas gdy 45% jest mu przeciwna.

Z korzyści, jakie wiążą się z przyjęciem euro, ponad 60% Polaków wskazuje na wzmocnienie miejsca Polski w Europie i świecie, natomiast ponad 40% badanych uważa, że wprowadzenie euro przyczyni się do poprawy stanu finansów publicznych w Polsce.
Najsilniejsze obawy Polaków w związku z wprowadzeniem euro dotyczą oszustw i nadużyć cenowych, a także wzrostów cen w wyniku wprowadzenia euro – obawy takie wyraża ok. 80% społeczeństwa.

Wyniki badań Eurobarometru zostaną w bardziej szczegółowy sposób przedstawione w kolejnym wydaniu „Monitora Opinii Publicznej".