Euro w Polsce, Pełnomocnik Rządu ds. Wprowadzenia Euro przez Rzeczpospolitą Polską

Konferencja NBP: KU WIĘKSZEJ INTEGRACJI I STABILNOŚCI EUROPY

Konferencja NBP: KU WIĘKSZEJ INTEGRACJI I STABILNOŚCI EUROPY

Konferencja NBP: KU WIĘKSZEJ INTEGRACJI I STABILNOŚCI EUROPY

Przedstawiciele Pełnomocnika Rządu ds. Wprowadzenia Euro przez Rzeczpospolitą Polską wzięli udział w konferencji zorganizowanej przez NBP w ramach polskiej Prezydencji w Unii Europejskiej Ku Większej Integracji i Stabilności Europy: Wyzwania dla Strefy Euro oraz Europy Środkowej, Wschodniej i Południowo-Wschodniej, która odbyła się w Warszawie w dniach 21-22 października. Celem konferencji było omówienie przeszkód na drodze do bardziej zintegrowanej i stabilnej gospodarczo Europy.

W sesji otwierającej konferencję Prezes NBP Marek Belka podkreślił, że Polska pozostaje nadal zdecydowana na przystąpienie do strefy euro. W obecnych okolicznościach trudno byłoby jednak wskazywać konkretną datę przyjęcia wspólnej waluty. Zanim to się stanie, polska gospodarka musi zostać przystosowana do akcesji, ale i zasady wewnątrz strefy euro powinny być odpowiednio dostosowane tak, aby stać na straży stabilności unii walutowo-gospodarczej.

Prezydent RP Bronisław Komorowski zaznaczył natomiast, że Polska pragnie aktywnie brać udział w reformowaniu ustroju unii walutowej, uczestnicząc - podobnie, jak pięć innych krajów spoza strefy euro - w Pakcie Euro Plus oraz aktywnie współkształtując nowe zasady zarządzania gospodarczego. Jest to istotne z punktu widzenia nie tylko naszych chęci, ale także woli uczestniczenia w unii walutowej w przyszłości. Jednocześnie sami chcemy kontynuować politykę, która zapewni Polsce spełnienie warunków nominalnej i realnej konwergencji.

Należy podkreślić, że powyższe stanowiska wspierają strategię Rządu RP w zakresie integracji Polski ze strefą euro, dotychczas prezentowaną przez Premiera Donalda Tuska, jak i przez Pełnomocnika Rządu ds. Wprowadzenia Euro przez RP - Ministra Ludwika Koteckiego. Strategia ta zostanie formalnie potwierdzona w Narodowym Planie Wprowadzenia Euro, którego projekt jeszcze w tym miesiącu zostanie przekazany pod obrady Komitetu do Spraw Europejskich.