Euro w Polsce, Pełnomocnik Rządu ds. Wprowadzenia Euro przez Rzeczpospolitą Polską

Lutowe wydanie Monitora konwergencji nominalnej

Lutowe wydanie Monitora konwergencji nominalnej

Lutowe wydanie Monitora konwergencji nominalnej

W dziale „Analizy" serwisu internetowego Pełnomocnika Rządu do Spraw Wprowadzenia Euro Przez Rzeczpospolitą Polską zamieszczono najnowsze, lutowe wydanie Monitora konwergencji nominalnej, publikacji Biura Pełnomocnika, w której przedstawiony jest bieżący stan wypełnienia przez Polskę i inne kraje Unii Europejskiej kryteriów konwergencji. Monitor jest publikowany w pierwszych dniach roboczych każdego miesiąca.

Według danych z grudnia ubiegłego roku, wartość referencyjna dla kryterium stabilności cen osiągnęła kolejny rekordowo niski poziom – tym razem 1,6%. W grupie państw referencyjnych ponownie pojawił się Luksemburg, który – jako pierwsze z państw UE dotkniętych deflacją w czasie kryzysu – ponownie wykazał dodatnią dynamikę cen konsumenta w kategoriach średniorocznych. Ze względu na średnioroczny wzrost HICP w grudniu o 4,0%, Polska nadal nie wypełnia kryterium stabilności cen.

Grudniowy spadek zmienności ERV kursu złotego względem euro okazał się przejściowy. W styczniu br. zmienność – mierzona ERV w ujęciu miesięcznym – wróciła do poziomu obserwowanego w poprzednich miesiącach.